امروز : جمعه ۱۷ شهریور ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۶/۱۷ - ۲۳:۵۷ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

آتش سوزی جنگل های ریژاو و یک گلایه از مردم

اگر در همان روز اول مردم به اندازه ی افراد شرکت کننده در “نماز تراویح” تنها یکی از مساجد و یا “تعداد افرادی بومی که در ایام نوروز در یک روز به منطقه یخه چال میروند” مشارکت مینمودند، این حجم از نابودی مراتع و جنگلها را شاهد نمی بودیم

اینبار هم آتش سوزی درجنگلهای ریژاو ؛با وجود خسارت زیاد به منابع طبیعی مهار شد. بی شک این اولین مورد آتش سوزی نبوده و با توجه به تجربیات و شرایط اقلیمی و نوع پوشش گیاهی منطقه آخرین آن هم نخواهد بود.

 

دوستان زیادی بودند که در اطفا و مهار آتش سوزی،بدون چشم داشتی و داشتن منافع خاص ، صرفا برای نجات طبیعت تلاش و “از خودگذشتگی” زیادی به خرج دادند که جا دارد در اینجا از آنها تشکر نمود .دربین افرادی بودند که روز را گردو میچیدند و کارهای کشاورزی انجام می دادند و شب را در جدال با آتش سپری میکردند و ارزش این کار کمتر از جهاد با نفس نیست.

 

با این وجود و با توجه به سابقه مردمان منطقه ریژاو در کارهای جمعی به نسبت جمعیت منطقه تعداد افراد کم و به نسبت حجم آتش بسیار ناچیز بود، اگر در همان روز اول مردم به اندازه ی افراد شرکت کننده در “نماز تراویح” تنها یکی از مساجد و یا “تعداد افرادی بومی که در ایام نوروز در یک روز به منطقه یخه چال میروند” مشارکت مینمودند، این حجم از نابودی مراتع و جنگلها را شاهد نمی بودیم.

 

جدا از هر مساله ای واقعا این مساله نیاز به بررسی دارد .اقشار مختلف می‌توانستند در مهار این بحران نقش آفرینی مثبتی داشته باشند .جدا از بحثهای دامپروری حیات و کسب و کار در ریژاو مانند هر جایی دیگر در گرو منابع آبی است ؛ و این منابع آبی ریژاو را همین مراتع و جنگلها تعدیل میکنند ، و همچنین خارج از بحثهای زیست محیطی و تلف شدن” موجودات زنده ” منافع شخصی تمام منطقه ریژاو هم در این امر دخیل میباشد.

 

وجود نهادهای رسمی متولی امر منابع طبیعی ،نمی تواند دلیلی برای مشارکت پایین مردمان ریژاو در این امر باشد ؛زیرا منابع مادی و انسانی آنها هم محدود میباشد و در مهار آتش سوزی اخیر منطقه انصافا سنگ تمام گذاشتند (هر چند مدیریت بحران در سطح شهرستان به ویژه مجموعه فرمانداری در مدیریت بحران میتوانستند “بهتر “عمل نمایند) ،اما با توجه وسعت جنگلهای دالاهو و ریژاو نیاز به مشارکت جدی شهروندان در بحث مدیریت بحران هایی از این دست میباشد.

 

به امید روزی که مشارکت همه ی شهروندان شهرمان همه جانبه باشد و صرفا به در راستای مسائل خاصی نباشد .

 

باز هم پایان کمال تشکر را از تمامی افرادی که در مهار آتش سوزی کمک کار بودند و همچنین تشکر از پرسنل محترم منابع طبیعی شهرستان دالاهو و ریاست محترم آن اداره جناب دکتر تاسه را دارم که با تمام وجود مایه گذاشتند.

 

حیدر ابراهیمی

 

 

Share
ارسال دیدگاه

خبرنگار ریژاونیوز باشید
قطع شمار ریژاو
نشریه آنلاین زنان ریژاو
جذب تبلیغات
تیتر نیوز
کمک به  برنامه جهانی غذا