امروز : شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۴/۲۴ - ۷:۰۵ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

اجبار اصلاح‌طلبان در حمایت از روحانی

به گزارش جهان نیوز به نقل از مشرق؛ خبرگزاری دولتی ایرنا اخیرا گفت‌وگویی را با عبدا… رمضان‌زاده، سخنگوی دولت اصلاحات و از دستگیرشدگان فتنه ۸۸ انجام داده است.
ایرنا در بخشی از این مصاحبه از رمضان‌زاده می‌پرسد: حمایت از روحانی انتخاب اصلاحات بود یا گزینه دیگری برای این جریان روی میز نبود؟ از این نظر این پرسش اهمیت دارد که برخی معتقدند جریان اصلاح طلبی در سال های ۹۲ و ۹۶ مجبور به حمایت از جریان اعتدال شده است، این گزاره تا چه اندازه به واقعیت موجود نزدیک است؟

رمضان‌زاده نیز در مواجهه با این سؤال می‌گوید:
«باید دید که طی چهارسال گذشته مواضع اعتدالی به اصلاحات نزدیک شده است یا اصلاحات به اعتدال، به نظر می آید آنچه امروز اعتدال نامیده می‌شود، بازگویی و یا به زبان دیگر مبانی و مواضع اصلاح طلبانه مطابق با اقتضائات روز است. بنابراین نمی توان گفت در ائتلاف و حمایت اصلاحات از اعتدال کدام یک مجبور یا منتفع شدند. نباید فراموش کرد که مسیر اصلاحات دگم نیست و اصلاح شدنی است. پس از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم مواضع اصلاحات و اعتدال با وجود اختلاف های جزیی، بسیار به هم نزدیک شد که این همان بلوغ سیاسی و اجتماعی است.»[۱]

*همانطور که مشخص است، رمضان‌زاده در پاسخ خود، تلویحاً گفتمان اعتدال و شخص آقای روحانی را رویه‌ی دیگر اصلاحات معرفی کرده و از پاسخ به سؤال خبرنگار دولت طفره رفته است.

این در حالی است که آقای روحانی به اذعان اصلاح‌طلبان حتی، نه تنها تواصی این جریان خاص سیاسی را نپذیرفته بلکه تاکنون هرگز نخواسته است که بعنوان یک اصلاح‌طلب خطاب شود.

اختلافات عمده ستاد اعتدال با اصلاح‌طلبان درباره چینش کابینه، فعالیت‌های انتخاباتی، مسئله فتنه و غیره نیز امور پنهانی نیستند و این روزها همه در جریان آنها قرار دارند.

با اینهمه اما شاهدیم که در ایستگاه آخر، این اصلاح‌طلبان هستند که مجبورند از تمام رفتارهای آقای روحانی به تمام قد دفاع کنند و آنها را مطلوب بدانند.
تا جایی که حتی رفتارهای اثباتا غلطی مثل مشورت نکردن رئیس‌جمهور نیز چندی قبل توسط علی شکوری‌راد مورد تحسین قرار گرفت![۲]

و یا این حسین مرعشی بود که چند سال قبل اعلام کرد آقای روحانی هرکار می‌کند قانونیست…[۳]

اختلاف دولت با اصلاح‌طلبان در کنار این تعریف و تمجیدهای عجیب چهره‌های جریان خاص از دولت و رئیس‌جمهور به روشنی اثبات کننده معنایی است که در سؤال خبرنگار خبرگزاری دولت مورد اشاره قرار گرفته است.

و آن اینکه اصلاح‌طلبان برای حمایت تمام قد از رئیس‌جمهور روحانی فعلا در حالت اجبار و اضطرار قرار دارند… اما اینکه انقضای این شرایط که از ۴ سال قبل آغاز شده چه زمانی سر برسد، مسئله دیگریست!

۱_ http://www.irna.ir/fa/News/82594526/
۲_ mshrgh.ir/745388
۳_ http://www.farsnews.com/printable.php?nn=13940903001665
 

به گزارش جهان نیوز به نقل از مشرق؛ خبرگزاری دولتی ایرنا اخیرا گفت‌وگویی را با عبدا... رمضان‌زاده، سخنگوی دولت اصلاحات و از دستگیرشدگان فتنه ۸۸ انجام داده است. ایرنا در بخشی از این مصاحبه از رمضان‌زاده می‌پرسد: حمایت از روحانی انتخاب اصلاحات بود یا گزینه دیگری برای این جریان روی میز نبود؟ از این نظر این پرسش اهمیت دارد که برخی معتقدند جریان اصلاح طلبی در سال های ۹۲ و ۹۶ مجبور به حمایت از جریان اعتدال شده است، این گزاره تا چه اندازه به واقعیت موجود نزدیک است؟ رمضان‌زاده نیز در مواجهه با این سؤال می‌گوید: «باید دید که طی چهارسال گذشته مواضع اعتدالی به اصلاحات نزدیک شده است یا اصلاحات به اعتدال، به نظر می آید آنچه امروز اعتدال نامیده می‌شود، بازگویی و یا به زبان دیگر مبانی و مواضع اصلاح طلبانه مطابق با اقتضائات روز است. بنابراین نمی توان گفت در ائتلاف و حمایت اصلاحات از اعتدال کدام یک مجبور یا منتفع شدند. نباید فراموش کرد که مسیر اصلاحات دگم نیست و اصلاح شدنی است. پس از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم مواضع اصلاحات و اعتدال با وجود اختلاف های جزیی، بسیار به هم نزدیک شد که این همان بلوغ سیاسی و اجتماعی است.»[۱] *همانطور که مشخص است، رمضان‌زاده در پاسخ خود، تلویحاً گفتمان اعتدال و شخص آقای روحانی را رویه‌ی دیگر اصلاحات معرفی کرده و از پاسخ به سؤال خبرنگار دولت طفره رفته است. این در حالی است که آقای روحانی به اذعان اصلاح‌طلبان حتی، نه تنها تواصی این جریان خاص سیاسی را نپذیرفته بلکه تاکنون هرگز نخواسته است که بعنوان یک اصلاح‌طلب خطاب شود. اختلافات عمده ستاد اعتدال با اصلاح‌طلبان درباره چینش کابینه، فعالیت‌های انتخاباتی، مسئله فتنه و غیره نیز امور پنهانی نیستند و این روزها همه در جریان آنها قرار دارند. با اینهمه اما شاهدیم که در ایستگاه آخر، این اصلاح‌طلبان هستند که مجبورند از تمام رفتارهای آقای روحانی به تمام قد دفاع کنند و آنها را مطلوب بدانند. تا جایی که حتی رفتارهای اثباتا غلطی مثل مشورت نکردن رئیس‌جمهور نیز چندی قبل توسط علی شکوری‌راد مورد تحسین قرار گرفت![۲] و یا این حسین مرعشی بود که چند سال قبل اعلام کرد آقای روحانی هرکار می‌کند قانونیست...[۳] اختلاف دولت با اصلاح‌طلبان در کنار این تعریف و تمجیدهای عجیب چهره‌های جریان خاص از دولت و رئیس‌جمهور به روشنی اثبات کننده معنایی است که در سؤال خبرنگار خبرگزاری دولت مورد اشاره قرار گرفته است. و آن اینکه اصلاح‌طلبان برای حمایت تمام قد از رئیس‌جمهور روحانی فعلا در حالت اجبار و اضطرار قرار دارند... اما اینکه انقضای این شرایط که از ۴ سال قبل آغاز شده چه زمانی سر برسد، مسئله دیگریست! 1_ http://www.irna.ir/fa/News/82594526/ 2_ mshrgh.ir/745388 3_ http://www.farsnews.com/printable.php?nn=13940903001665  
ارسال دیدگاه

خبرنگار ریژاونیوز باشید
قطع شمار ریژاو
نشریه آنلاین زنان ریژاو
جذب تبلیغات
تیتر نیوز
کمک به  برنامه جهانی غذا