امروز : دوشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۴/۲۶ - ۷:۲۹ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

اردشیر زاهدی: اگر ما مردم را ناراضی نمی‌کردیم انقلاب نمی‌شد+ فیلم

به گزارش جهان نیوز؛ اردشیر زاهدی پسر فضل‌الله زاهدی، آخرین سفیر ایران در آمریکا و داماد محمدرضا پهلوی سال ۱۳۰۷ در تهران به دنیا آمد. تحصیلات مقدماتی را در تهران و اصفهان به پایان برد و سال ۱۳۲۳ مدتی در دبیرستان اسلامیه بیروت درس خواند. یک‌سال بعد عازم آمریکا شد. سال ۱۳۲۹ در رشته مهندسی کشاورزی و علوم اقتصادی از دانشگاه یوتا فارغ‌التحصیل شد و در این مدت زبان‌های انگلیسی و فرانسه را آموخت.
او در سال ۱۳۳۲ به منصب «آجودانی» شاه رسید و یک‌سال بعد کتاب «قیام ملی ۲۸ مرداد» را پیرامون وقایع ۲۸ مرداد منتشر کرد. او در این کتاب از کودتای ۲۸ مرداد به‌عنوان قیام ملی نام برد.

سال ۱۳۳۶ با شهناز پهلوی، دختر فوزیه و محمدرضا ازدواج کرد و از همان سال به‌عنوان نماینده شاه در امور دانشجویان خارج از کشور به اروپا رفت. در اواخر سال ۱۳۴۵ با روی کار آمدن کابینه امیرعباس هویدا، زاهدی به سمت وزیر امور خارجه منصوب شد. آخرین سمت وی در حکومت پهلوی، سفیری ایران در واشنگتن بود.
در یکی از مصاحبه‌های که اردشیر زاهدی در سال‌های اخیر با محمدرضا شاهید انجام داده است اعتراف می‌کند که عیوب حکومت پهلوی باعث انقلاب شد. وی به عملکرد محمدرضا شاه در انتصاب طولانی‌مدت (۱۳ ساله) امیرعباس هویدا به نخست وزیری اعتراض می‌کند.
دانلود

 

 

به گزارش جهان نیوز؛ اردشیر زاهدی پسر فضل‌الله زاهدی، آخرین سفیر ایران در آمریکا و داماد محمدرضا پهلوی سال ۱۳۰۷ در تهران به دنیا آمد. تحصیلات مقدماتی را در تهران و اصفهان به پایان برد و سال ۱۳۲۳ مدتی در دبیرستان اسلامیه بیروت درس خواند. یک‌سال بعد عازم آمریکا شد. سال ۱۳۲۹ در رشته مهندسی کشاورزی و علوم اقتصادی از دانشگاه یوتا فارغ‌التحصیل شد و در این مدت زبان‌های انگلیسی و فرانسه را آموخت. او در سال ۱۳۳۲ به منصب «آجودانی» شاه رسید و یک‌سال بعد کتاب «قیام ملی ۲۸ مرداد» را پیرامون وقایع ۲۸ مرداد منتشر کرد. او در این کتاب از کودتای ۲۸ مرداد به‌عنوان قیام ملی نام برد. سال ۱۳۳۶ با شهناز پهلوی، دختر فوزیه و محمدرضا ازدواج کرد و از همان سال به‌عنوان نماینده شاه در امور دانشجویان خارج از کشور به اروپا رفت. در اواخر سال ۱۳۴۵ با روی کار آمدن کابینه امیرعباس هویدا، زاهدی به سمت وزیر امور خارجه منصوب شد. آخرین سمت وی در حکومت پهلوی، سفیری ایران در واشنگتن بود. در یکی از مصاحبه‌های که اردشیر زاهدی در سال‌های اخیر با محمدرضا شاهید انجام داده است اعتراف می‌کند که عیوب حکومت پهلوی باعث انقلاب شد. وی به عملکرد محمدرضا شاه در انتصاب طولانی‌مدت (۱۳ ساله) امیرعباس هویدا به نخست وزیری اعتراض می‌کند. دانلود    
ارسال دیدگاه

خبرنگار ریژاونیوز باشید
قطع شمار ریژاو
نشریه آنلاین زنان ریژاو
جذب تبلیغات
تیتر نیوز
کمک به  برنامه جهانی غذا