امروز : جمعه ۹ تیر ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۴/۰۹ - ۱۱:۳۵ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

اهواز در لبه شکستن رکورد گرم ترین دمای زمین

“کریستوفر بارت” کارشناس تاریخ هواشناسی، ثبت دمای ۵۷ درجه در ۱۰۴ سال پیش در کالیفرنیای آمریکا را معتبر نمی داند و معتقد است این رقم به احتمال فراوان اشتباه بوده است.

شهر اهواز این روزها گرم ترین روزهای خود را تجربه می کند و این دما نه تنها در تاریخ هواشناسی کشور بلکه در تاریخ هواشناسی جهان نیز کم سابقه است.

 

به گزارش عصر ایران گرمای کم سابقه روزهای گذشته اهواز مورد توجه رسانه های جهانی نیز قرار دارد.

 

روزنامه واشنگتن پست آمریکا با انتشار گزارشی در این باره نوشته: شهر اهواز در لبه شکستن گرم ترین دمای جهان قرار دارد.

 

این گزارش به نقل از توییت ” اتین کاپیکیان” کارشناس آژانس هواشناسی فرانسه نوشته است:” اهو.از روز پنج شنبه (دیروز) با ثبت دمای ۵۳٫۷ سیلیسیوس ( ۱۲۸٫۷ فارنهایت) رکورد گرم ترین روز در ایران و گرم ترین روز ماه ژوئن در قاره آسیا را شکسته است.

 

به نوشته این گزارش رکورد ثبت شده از گرم ترین روز سال در ایران ۱۲۷٫۴ درجه فارنهایت بوده است.

 

به نوشته واشنگتن پست دمای دیروز شهر اهواز حتی بیشتر از این رقم نیز بوده و بر اساس آمار وب سایت ” Weather Underground ” دمای این شهر در بین ساعات ۴:۵۱ تا ۵ عصر (به وقت محلی) به ۱۲۹٫۲ درجه فارنهایت رسیده است و اگر دمای ۱۲۹٫۲ فارنهایت صحیح باشد این دما رکورد بالاترین دمای ثبت شده در تاریخ مدرن جهان محسوب می شود.

 

“کریستوفر بارت” تحلیلگر تاریخ هواشناسی در وب سایت ” Weather Underground ” ثبت دمای ۱۲۹٫۲ فارنهایت در عصر روز پنج شنبه در اهواز را تنها با دو ثبت دیگر در جهان برابر می داند؛ یکی در ۲۱ جولای ۲۰۱۶ و در منطقه “مطربه” کویت و دیگری در ۳۰ ژوئن ۲۰۱۳ و در منطقه “دره مرگ ” در کالیفرنیای آمریکا.

 

به لحاظ ثبت رسمی در تاریخ هواشناسی جهان دمای ۱۳۷ درجه فارنهایت (۵۷ درجه سیلیسیوس) گرم ترین دمای ثبت شده در تاریخ هواشناسی مدرن جهان است که متعلق به منطقه “دره مرگ ” در کالیفرنیا آمریکا و مربوط به تاریخ ۱۰ جولای ۱۹۱۳ است، اما کریستوفر بارت معتقد است چنین دمایی به لحاظ واقعیت های هواشناسی امکان پذیر نبوده و به احتمال فراوان ناظران هواشناسی و یا دستگاه های ثبت دما در آن تاریخ ، اشتباه کرده اند.

 

 

به گزارش ریژاو نیوز دمای هوا در روزهای اخیر در قسمت هایی از ایران به طرز کم سابقه ای بالا رفته است. در شهر ریجاب دمای هوا ۳۵ درجه سانتیگراد گزارش شده است. 

 

 

 

Share
ارسال دیدگاه

خبرنگار ریژاونیوز باشید
قطع شمار ریژاو
نشریه آنلاین زنان ریژاو
جذب تبلیغات
تیتر نیوز
کمک به  برنامه جهانی غذا