امروز : دوشنبه ۵ تیر ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۴/۰۵ - ۱۷:۱۸ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

برخی در منطقه تصور می‌کنند امنیت خریدنی است

به گزارش جهان نیوز، محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان عصر امروز در نشست سالانه شورای روابط خارجی اروپا اظهار کرد: اتحادیه اروپا نمی‌تواند به هزینه دیگران پیروز باشد. ایران این را به خوبی می‌داند.
وی افزود: باید این تصور را که می‌توان به قیمت ناامن کردن دیگران، امنیت به دست آورد را کنار گذاشت.
وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه اروپا نقش مهمی در حصول توافق هسته‌ای ایفا کرده، گفت: دلیل این امر این بود که اتحادیه اروپا از اتخاذ روش حاصل جمع صفر خودداری کرد.
وی گفت: توافق هسته‌ای به این دلیل اثرگذار بود که همه در آن احساس پیروزی کردند. او تأکید کرد که همه باید اهمیت تفکر حاصل جمع مثبت را به یاد داشته باشند.
ظریف به اروپایی‌ها توصیه کرد که «نقش پررنگ‌تری» در برقراری گفت‌وگو در منطقه خلیج فارس ایفا کنند.
وی با بیان اینکه منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا از لحاظ اندازه کشورها، جمعیت و ثروت با عدم تقارن و مشکلات ساختاری روبه روست اظهار کرد: کشورهای این منطقه نتوانسته‌اند نیازهای جوامع خود را برطرف کنند و همین امر به بروز واکنش قشر جوان منجر شده است.
ظریف افزود: نفرتی که توسط عربستان سعودی گسترش می‌یابد، با آنچه توسط داعش گسترش می‌یابد، تشابه زیادی دارد.
وزیر خارجه کشورمان ادامه داد: امنیت خریدنی نیست. سیاست خارجی کالا نیست. توافق تسلیحاتی، به معنی شراکت نیست.
وی گفت: یک اختلال شناختی در منطقه ما وجود دارد که تصور می‌کند می‌توان امنیت را از خارج وارد کرد.
وزیر خارجه کشورمان اینکه اروپا «ظرفیت و ارزش‌های لازم» برای کمک به حل مناقشات منطقه خلیج فارس را دارد گفت: ما نیازمند یک مجمع امنیت منطقه‌ای در خلیج فارس هستیم تا گفت‌وگو را بر هراس‌افکنی غالب کنیم.
ظریف در مورد تنش‌های اخیر میان عربستان و قطر نیز گفت: متهم کردن قطر، تلاشی برای سلب مسئولیت از خود و متهم کردن دیگران برای مشکلات است.

منبع:مهر

به گزارش جهان نیوز، محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان عصر امروز در نشست سالانه شورای روابط خارجی اروپا اظهار کرد: اتحادیه اروپا نمی‌تواند به هزینه دیگران پیروز باشد. ایران این را به خوبی می‌داند. وی افزود: باید این تصور را که می‌توان به قیمت ناامن کردن دیگران، امنیت به دست آورد را کنار گذاشت. وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه اروپا نقش مهمی در حصول توافق هسته‌ای ایفا کرده، گفت: دلیل این امر این بود که اتحادیه اروپا از اتخاذ روش حاصل جمع صفر خودداری کرد. وی گفت: توافق هسته‌ای به این دلیل اثرگذار بود که همه در آن احساس پیروزی کردند. او تأکید کرد که همه باید اهمیت تفکر حاصل جمع مثبت را به یاد داشته باشند. ظریف به اروپایی‌ها توصیه کرد که «نقش پررنگ‌تری» در برقراری گفت‌وگو در منطقه خلیج فارس ایفا کنند. وی با بیان اینکه منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا از لحاظ اندازه کشورها، جمعیت و ثروت با عدم تقارن و مشکلات ساختاری روبه روست اظهار کرد: کشورهای این منطقه نتوانسته‌اند نیازهای جوامع خود را برطرف کنند و همین امر به بروز واکنش قشر جوان منجر شده است. ظریف افزود: نفرتی که توسط عربستان سعودی گسترش می‌یابد، با آنچه توسط داعش گسترش می‌یابد، تشابه زیادی دارد. وزیر خارجه کشورمان ادامه داد: امنیت خریدنی نیست. سیاست خارجی کالا نیست. توافق تسلیحاتی، به معنی شراکت نیست. وی گفت: یک اختلال شناختی در منطقه ما وجود دارد که تصور می‌کند می‌توان امنیت را از خارج وارد کرد. وزیر خارجه کشورمان اینکه اروپا «ظرفیت و ارزش‌های لازم» برای کمک به حل مناقشات منطقه خلیج فارس را دارد گفت: ما نیازمند یک مجمع امنیت منطقه‌ای در خلیج فارس هستیم تا گفت‌وگو را بر هراس‌افکنی غالب کنیم. ظریف در مورد تنش‌های اخیر میان عربستان و قطر نیز گفت: متهم کردن قطر، تلاشی برای سلب مسئولیت از خود و متهم کردن دیگران برای مشکلات است. منبع:مهر
ارسال دیدگاه

خبرنگار ریژاونیوز باشید
قطع شمار ریژاو
نشریه آنلاین زنان ریژاو
جذب تبلیغات
تیتر نیوز
کمک به  برنامه جهانی غذا