امروز : پنج شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۴
تاریخ : ۱۳۹۴/۱۱/۰۱ - ۱۰:۲۴ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

بهار کُردی مبارک/ لزوم توجه به آیین های ملی در ریژاو

نویسنده: حیدر ابراهیمی/ ریاست شورای شهر ریژاو و یکی از فعالان فرهنگی منطقه   بر اساس تقویم کُردی و محلی، اول بهمن ماه خورشیدی مصادف با اولین روز بهار کُردی است و به همین مناسبت در جای جای مناطق گرمسیری  غرب کشور مانند قصر شیرین، دالاهو، سرپل ذهاب، گیلان غرب و بعضی از مناطق در […]

Untitled-1

نویسنده: حیدر ابراهیمی/ ریاست شورای شهر ریژاو و یکی از فعالان فرهنگی منطقه

 

بر اساس تقویم کُردی و محلی، اول بهمن ماه خورشیدی مصادف با اولین روز بهار کُردی است و به همین مناسبت در جای جای مناطق گرمسیری  غرب کشور مانند قصر شیرین، دالاهو، سرپل ذهاب، گیلان غرب و بعضی از مناطق در کردستان عراق از جمله منطقه گرمیان، خانقین و… و البته در شهر و منطقه خودمان ریژاو در گذشته ای نه چندان دور مراسماتی با شکوه به همین مناسبت برگزار می گردید.
در شب اولین روز بهار (اول وه هار) مراسمات خاصی برگزار می گردید و آش مخصوصی (دانه کلانه و یا حلیم وا) طبخ و پخته می شده که هنوز هم این سنت در برخی از محلات و خانواده ها پا برجا مانده است. همچنین در این شب جوانان در دسته های مختلف با خواندن شعر “اول وه هار” با حضور در در خانه ها فرا رسیدن اول بهار را نوید می دادند.
(اول وه هارتان وه خیر کوسه ی مل بارانی       شه که ره له شارانی     هوسا خوی و چه کشی هوا کورتان نه کشی   امشو اول وه هاره   خیر وه مالت بواره)
علاوه بر آن در روز اول بهار کودکان با رفتن به پشت خانه های مردم  و آویختن کیسه ای از پشت بام از صاحب خانه طلب هدیه و گرفتن چیزی را از او می داشتند و صاحبخانه هم با قرار دادن هدایایی در کیسه که بیشتر آنها خوراکی هایی مانند گردو و انجیر و خرما و گاهی هم پول بود به درخواست آن ها پاسخ می دادند.

 

حال اکنون این سنت زیبا و اصیل به دلایل فراوانی به فراموشی سپرده شده و بسیاری از نسل جوان ما هیچ شناختی از آن ندارند. جهانی شدن و مخالفت بعضی از افراد ذی نفوذ در گذشته با سنت های ملی به این بهانه که این سنت ها چون در دین اسلام جایی ندارند کم ارزش هستند؛ در کمرنگ شدن این سنت ها بسیار مؤثر بوده اند.

 

در حالی که در قرآن کریم تفاوت میان انسان ها و زبان ها و به بیان دیگر برداشت از این امر تفاوت فرهنگ ها و اقوام را از نشانه های خدا برشمرده است:
ﻭَ ﻣِﻦْ ﺁﯾَﺎﺗِﻪِ ﺧَﻠْﻖُ ﺍﻟﺴَّﻤَﺎﻭَﺍﺕِ ﻭَﺍﻷﺭْﺽِ ﻭَﺁﺧْﺘِﻼَﻑُ ﺃﻟْﺴِﻨَﺘِﮑُﻢْ ﻭَ ﺃﻟْﻮَﺍﻧِﮑُﻢْ ﺇِﻥَّ ﻓِﻰ ﺫَﻟِﮏَ ﻷﯾَﺎﺕٍ ﻟِّﻠْﻌَﺎﻟَﻤِﯿﻦَ ‏» ‏( ﺭﻭﻡ : ۲۲ ‏)
‏«ﻭ ﺍﺯ ﺯﻣﺮﻩ ﻧﺸﺎﻧﻪﻫﺎﻯ ‏( ﺩﺍﻝّ ﺑﺮ ﻗﺪﺭﺕ‏) ﺧﺪﺍ ﺁﻓﺮﯾﻨﺶ ﺁﺳﻤﺎﻧﻬﺎ ﻭ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺑﻮﺩﻥ ﺯﺑﺎﻧﻬﺎ ﻭ ﺭﻧﮕﻬﺎﻯ ﺷﻤﺎ ﺍﺳﺖ، ﺑﯽﮔﻤﺎﻥ ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ‏(ﻧﺸﺎﻧﻪﻫﺎ‏) ﺩﻻﺋﻠﻰ ﺑﺮﺍﻯ ﻓﺮﺯﺍﻧﮕﺎﻥ ﻭ ﺩﺍﻧﺸﻮﺭﺍﻥ »

 

احیای بسیاری از جنبه های سنت های قدیمی در شرایط امروزی واقع بینانه و شدنی نیست .اما این هم دلیل نمی شود که آنها را به طور کامل به فراموشی بسپاریم.

 

با برگزاری مراسماتی همچون مسابقه آشپزی اول بهار و طبخ آش مخصوص این مراسم (دانه کولانه) چاپ بروشور و اطلاع رسانی درباره جنبه های آن، می شود به فراموش نشدن این سنت های ملی کمک نمود و به طور کلی این مراسمات بخشی از هویت ما هستند که فراموش کردن آنها زمینه را برای تغییر در جنبه های دیگر هویتی همچون زبان، ارزش های دینی و اجتماعی و… فراهم می نماید.

 

وظیفه همه اقشار فرهیخته شهرمان می باشد که با تاکید بر حفظ سنت های اجتماعی و دینی و .. بر غنای فرهنگی مان بیافزاییم و زوایای هویتی خود را در تقابل با هم معرفی ننماییم.

 

پس بیاییم نگذاریم مظاهر قومی مردمان ریژاو به سرنوشت زبان اصلی آن که زمانی هورامی بود و حالا نفس های آخر خودش را میکشد دچار شود هر چند اگر اراده ای باشد شاید بشود این گویش زیبای کردی را حداقل برای چند دهه دیگر در ریژاو زنده نگه داشت. حفاظت از سنت های زیبای محلی و قومی عزم جدی همگان را می طلبد.

 

Share
دیدگاه بینندگان
 • علی اصغرقاسمی

  تاریخ : ۱ - بهمن - ۱۳۹۴

  بسیارعالی بود.امیدکه روشنفکران ومبلغان جامعه مابجای ضدیت باسنن سعی درهمگرایی دین وفرهنگ داشته باشند.


  پاسخ دادن

 • ناشناس

  تاریخ : ۱ - بهمن - ۱۳۹۴

  سپاسگذارم ….جای خوشحالی فراوان دارد….که هنوز کسانی این چینین در مناطق با فرهنگ ریجاب (ریژاووو ) حضور دارند


  پاسخ دادن

 • یونس قهویی

  تاریخ : ۱ - بهمن - ۱۳۹۴

  جای بسیار خوشحالی دارد…که این چنین در مورد فرهنگ مردم اصیل ریجاب نقد و جستجو بشود…سپاسگذارم


  پاسخ دادن

 • محمد

  تاریخ : ۲ - بهمن - ۱۳۹۴

  بسیار زیبا بود از این که به کلیه جنبه های فرهنگ بومی توجه می شود جای خوش حالی را دارد حفظ واحیای فرهنگ همت همگان را می طلبد


  پاسخ دادن

ارسال دیدگاه

خبرنگار ریژاونیوز باشید
قطع شمار ریژاو
نشریه آنلاین زنان ریژاو
جذب تبلیغات
تیتر نیوز
کمک به برنامه جهانی غذا