امروز : دوشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۱/۲۸ - ۱:۴۲ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

جای خالی حضور زنان در شورای شهر ریژاو

موضوعی که با مشاهده لیست اسامی داوطلبان شورای اسلامی شهر ریژاو به چشم میخورد عدم مشارکت زنان به عنوان نیمی از جمعیت شهر ریژاو در ثبت نام داوطلبی شورای شهر است.

با پایان مهلت ثبت نام داوطلبان انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا و با توجه به آمار رسمی منتشر شده، ۲۲ نفر در شهر ریژاو برای رقابت انتخاباتی و نشستن بر کرسی شورای اسلامی شهر ثبت نام کرده اند

 

نکته قابل تأمل در اسامی و مشخصات داوطلبان شورای اسلامی شهر ریژاو، میزان تحصیلات دانشگاهی آن هاست که در میان آن ها ۷ نفر با مدرک کارشناسی ارشد، ۱۱ نفر با مدرک کارشناسی، ۲ نفر با مدرک کاردانی و یک دانشجوی دکتری به چشم می خورد. این موضوع از دو جنبه قابل بررسی است؛ اول اینکه نشان می دهد قشر تحصیلکرده ریژاو نسبت به سال های گذشته به اهمیت نقش خود در حوزه های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی ریژاو پی برده و دوم اینکه از جایگاه قانونی شورای شهر در تعاملات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی شهر نیز آگاهی لازم را کسب کرده اند.

 

این موضوع می تواند جایگاه و عملکرد شورای شهر را بهبود بخشیده و برای فعالیت های تخصصی شورای شهر در حوزه شهری و عمرانی نویدبخش باشد. اما موضوعی که با مشاهده لیست اسامی داوطلبان شورای اسلامی شهر ریژاو به چشم میخورد عدم مشارکت زنان به عنوان نیمی از جمعیت شهر ریژاو در ثبت نام داوطلبی شورای شهر است.

 

سال هاست که در کشور ما علی رغم محدودیت های موجود، زنان در حوزه های مختلف اجتماعی نقش به سزایی ایفا میکنند. حضور بانوان در مجلس شورای اسلامی، فرمانداری های کشور، شوراهای شهر، مدیریت های دولتی و غیره نشان دهنده پتانسیل بالای این قشر از جامعه برای تعیین سرنوشت کشور و ایجاد تغییر و پیشرفت است. هم چنین یکی از فاکتورهای مهم در تعیین میزان توسعه یافتگی یک شهر یا حتی یک کشور، میزان حضور زنان در عرصه های مختلف است.

 

با توجه به اینکه در شهر ریژاو زنان نخبه و تحصیلکرده زیادی وجود دارد لذا بسیار ضروری است که دلائل عدم مشارکت زنان در شورای شهر ریژاو را بررسی نمائیم:

 

۱- از جمله دلائل عدم مشارکت زنان در شورای شهر را می توان ساختار سنتی منطقه و شهر ریژاو دانست که به طور سنتی اجازه مداخله زنان در تعیین سرنوشت اجتماعی و فرهنگی منطقه و شهر را نمی دهد. بدیهی است که در این ساختار به زنان اجازه خروج از چارچوب خانواده و پیوستن به بطن جامعه را نمی دهد. این نشان دهنده عدم توسعه سیاسی – اجتماعی در منطقه است که حضور زنان در عرصه های مختلف را هم چنان به عنوان یک تابو در نظر می گیرد.

 

۲- به وضوح می توان سایه نگاه مردسالار در حوزه مدیریتی منطقه را احساس کرد که باعث کاهش حضور زنان در پست های مدیریتی شهرستانی و شهری شده است. با توجه به این که پست های مدیریتی بستری مناسب برای تشویق زنان به مشارکت در انتخابات است می توان یکی از علل داوطلب نشدن زنان ریژاوی در انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا را خلأ حضور زنان در حوزه های مدیریتی دانست. این موضوع در معدود ادارات دولتی ریژاو هم صادق است تا آن جا که بجز در آموزش و پرورش و مرکز بهداشت، زنان در هیچ یک از نهادهای دولتی و غیردولتی دیگر ریژاو هم چون جهاد کشاورزی، شهرداری، بانک و غیره حضور ندارند.

 

۳-  زنان در شهرستان های کوچک مانند دلاهو و در شهرهای کوچکی چون ریژاو، با توجه به فضای کوچک و محدود اجتماعی، موقعیت لازم برای مطالبه حقوق خود را نمی یابند. از طرف دیگر عدم وجود انجمن هایی که سیاست اصلی آن ها دفاع و مطالبه حقوق زنان است باعث شده است که زنان در ریژاو به صورت عملی و نظام مند از جایگاه سیاسی و اجتماعی خود آگاهی کافی را کسب نکنند. بنابراین بخش اعظمی از مطالبات زنان در منطقه ریژاو نادیده گرفته شده است.

 

۴- از طرف دیگر به نظر می رسد زنان در شهرستان های کوچکی چون دالاهو از جسارت و خودباوری لازم و کافی برای ایفای نقش پر رنگ در مناسبات سیاسی و اجتماعی شهری برخوردار نیستند. هرچند در چندسال اخیر در شهر ریژاو شاهد حرکت های خوب اجتماعی در حوزه محیط زیست از جانب زنان بوده ایم که نتایج بسیار مثبتی نیز در برداشته است اما هم چنان این مسأله درباره شهر ریژاو نیز صادق است. این مساله را از یک طرف می توان به آمار تحصیلات در ریژاو مربوط دانست زیرا سطح تحصیلات بانوان و تعداد تحصیل کردگان زن نسبت به مرد به طرز محسوسی کمتر است که باعث می شود بانوان ریژاوی در خود شرایط لازم برای داوطلب شدن در شورای شهر را نبینند.

 

این عوامل در نگاه اول بیش از دیگر علل خودنمایی می کنند هرچند قطعا عوامل بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارد که سدی برای حضور زنان در انتخابات شورای شهر شده است، عواملی چون عدم قدرت سیاسی و اقتصادی لازم زنان منطقه برای رقابت با مردان، عشیره ای بودن ساختار انتخاباتی و هم چنین ناکارآمدی قوانین کشور برای ایجاد بسترهای مناسب حضور و مشارکت زنان در انتخابات و غیره… .

 

به هر حال امیدواریم که تابوی حضور زنان در شورای شهر به زودی با کاندید شدن زنان نخبه و تحصیلکرده ریژاوی شکسته شود تا شاهد حضور تأثیرگذار زنان در عرصه مدیریت و برنامه ریزی شهری باشیم.

 

عمار صالحی – ریژاونیوز

 

 

Share
ارسال دیدگاه

خبرنگار ریژاونیوز باشید
قطع شمار ریژاو
نشریه آنلاین زنان ریژاو
جذب تبلیغات
تیتر نیوز
کمک به  برنامه جهانی غذا