امروز : چهارشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۴/۲۸ - ۷:۱۳ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

روحانی‌از اصلاح‌طلبان‌برای کابینه نظر نخواسته‌است

به گزارش جهان نیوز به نقل از مشرق؛ مرتضی مبلّغ، فعال سیاسی و عضو شورایعالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در بخشی از یک گفت‌وگوی خود با خبرگزاری ایلنا درباره کابینه دوم رئیس‌جمهور روحانی و رایزنی‌های سیاسی پیرامون آن گفته است: «تا جایی که من اطلاع دارم حتی یک پیشنهاد هم به  اصلاح‌طبان داده نشده تا  به صورت مشخص و  برنامه‌ریزی برای کابینه تصمیم بگیرند.»
او تصریح می‌کند: قبل از جلسه کمیته تعامل با رییس‌جمهور، تماس‌هایی از سوی نزدیکان آقای روحانی با افراد مختلف گرفته شده تا نقطه نظرات و پیشنهاداتی را که دارند به مشورت بگذارند، اما این که اصلاح‌طلبان پیشنهادهای روشنی به رییس‌جمهور داده باشند خیر، نبوده است.[۱]
*اینکه چرا رئیس‌جمهور روحانی چنین شأنی را برای اصلاح‌طلبان قائل نیست تنها یک دلیل می‌تواند داشته باشد و آن اینکه آقای روحانی اعتقادی به نقش تأثیرگذار اصلاح‌طلبان در پیروزی انتخاباتی خود ندارد.
خاصّه آنکه چهره‌های نزدیک به رئیس‌جمهور نیز طی روزهای اخیر کنایه‌های تندی را نسبت به سهم‌خواهی بیجای اصلاح‌طلبان از کابینه، خطاب به چهره‌های جریان خاص مطرح کرده‌اند.
البته رئیس‌جمهور روحانی و یارانش حق دارند چنین دیدگاهی داشته باشند زیرا اصلاح‌طلبان حتی یک خط بیانیه رسمی هم برای حمایت از آقای روحانی در انتخابات اخیر ندادند، صراحتاً اعلام کردند که او کاندیدای رسمی اصلاح‌طلبان نیست و برایش ستاد انتخاباتی هم تشکیل نمی‌دهیم و در سال ۹۲ هم محمدرضا عارف هرگز حاضر نشد انصراف خود را به نفع رئیس‌جمهور روحانی اعلام کند.
(برخی معتقدند این سری اقدامات اصلاح‌طلبان به این علت رخ داده است که آنها نه در سال ۹۲ و نه در سال ۹۶ قائل به احتمالی بالای پیروزی روحانی نبوده‌اند و برای همین قصد داشتند با طراحی یک بازی ابن‌الوقتی، از شراکت در سرنوشت رئیس‌جمهور روحانی برائت بجویند)
در روزهای اخیر و با مشاهده کم‌محلی رئیس‌جمهور روحانی به ستاد جریان سیاسی خاص، اصلاح‌طلبان اگرچه مجبورند که از تمام قیام و قعود دولت اعتدالیون تمجید کنند اما در عین حال اعترافات تلخی هم داشته‌اند.
محمدرضا خاتمی، چندی قبل در یک مصاحبه پیرامون رابطه آقای روحانی با اصلاح‌طلبان اظهار کرد:
«در دولت اول روحانی، در بخش توسعه سیاسی و فرهنگی، هیچ فرد اصلاح‌طلبی در مسئولیت‌های رسمی مرتبط با این حوزه‌ها در دولت قرار نگرفت. البته در بخش اقتصادی هم اصلاح‌طلب شاخصی حضور نداشت؛ اما اصلاح‌طلبان از شرایط رضایت دارند!»[۲]
در کنار او، علی شکوری‌راد، دبیر حزب اتحاد ملت نیز در گفت‌وگویی پیرامون چرایی عدم مشورت‌گیری روحانی با احزاب اصلاح‌طلب، ضمن تأکید بر اینکه اساسا قرار نیست تمام پیشنهادات مسموع باشد، گفته بود:
«طرف مشورت قرار گرفتن به معنای اینکه رییس جمهور پیشنهادات را بپذیرد، نیست…من خیلی معتقد نیستم که همه پیشنهاد بدهند. این پیشنهادها عمل کردنش سخت است. هر موضوعی که می خواهیم درباره آن تصمیم بگیریم اگر بیش از حد باز شود جمع کردنش سخت می شود»![۳]
در همین راستا، محمد عطریانفر نیز چند سال قبل اذعان کرده بود که رئیس‌جمهور روحانی توصیه‌پذیر نیست.

۱_ http://tnews.ir/news/dd7690055520.html
۲_ mshrgh.ir/750245
۳_ mshrgh.ir/750245

به گزارش جهان نیوز به نقل از مشرق؛ مرتضی مبلّغ، فعال سیاسی و عضو شورایعالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در بخشی از یک گفت‌وگوی خود با خبرگزاری ایلنا درباره کابینه دوم رئیس‌جمهور روحانی و رایزنی‌های سیاسی پیرامون آن گفته است: «تا جایی که من اطلاع دارم حتی یک پیشنهاد هم به  اصلاح‌طبان داده نشده تا  به صورت مشخص و  برنامه‌ریزی برای کابینه تصمیم بگیرند.» او تصریح می‌کند: قبل از جلسه کمیته تعامل با رییس‌جمهور، تماس‌هایی از سوی نزدیکان آقای روحانی با افراد مختلف گرفته شده تا نقطه نظرات و پیشنهاداتی را که دارند به مشورت بگذارند، اما این که اصلاح‌طلبان پیشنهادهای روشنی به رییس‌جمهور داده باشند خیر، نبوده است.[۱] *اینکه چرا رئیس‌جمهور روحانی چنین شأنی را برای اصلاح‌طلبان قائل نیست تنها یک دلیل می‌تواند داشته باشد و آن اینکه آقای روحانی اعتقادی به نقش تأثیرگذار اصلاح‌طلبان در پیروزی انتخاباتی خود ندارد. خاصّه آنکه چهره‌های نزدیک به رئیس‌جمهور نیز طی روزهای اخیر کنایه‌های تندی را نسبت به سهم‌خواهی بیجای اصلاح‌طلبان از کابینه، خطاب به چهره‌های جریان خاص مطرح کرده‌اند. البته رئیس‌جمهور روحانی و یارانش حق دارند چنین دیدگاهی داشته باشند زیرا اصلاح‌طلبان حتی یک خط بیانیه رسمی هم برای حمایت از آقای روحانی در انتخابات اخیر ندادند، صراحتاً اعلام کردند که او کاندیدای رسمی اصلاح‌طلبان نیست و برایش ستاد انتخاباتی هم تشکیل نمی‌دهیم و در سال ۹۲ هم محمدرضا عارف هرگز حاضر نشد انصراف خود را به نفع رئیس‌جمهور روحانی اعلام کند. (برخی معتقدند این سری اقدامات اصلاح‌طلبان به این علت رخ داده است که آنها نه در سال ۹۲ و نه در سال ۹۶ قائل به احتمالی بالای پیروزی روحانی نبوده‌اند و برای همین قصد داشتند با طراحی یک بازی ابن‌الوقتی، از شراکت در سرنوشت رئیس‌جمهور روحانی برائت بجویند) در روزهای اخیر و با مشاهده کم‌محلی رئیس‌جمهور روحانی به ستاد جریان سیاسی خاص، اصلاح‌طلبان اگرچه مجبورند که از تمام قیام و قعود دولت اعتدالیون تمجید کنند اما در عین حال اعترافات تلخی هم داشته‌اند. محمدرضا خاتمی، چندی قبل در یک مصاحبه پیرامون رابطه آقای روحانی با اصلاح‌طلبان اظهار کرد: «در دولت اول روحانی، در بخش توسعه سیاسی و فرهنگی، هیچ فرد اصلاح‌طلبی در مسئولیت‌های رسمی مرتبط با این حوزه‌ها در دولت قرار نگرفت. البته در بخش اقتصادی هم اصلاح‌طلب شاخصی حضور نداشت؛ اما اصلاح‌طلبان از شرایط رضایت دارند!»[۲] در کنار او، علی شکوری‌راد، دبیر حزب اتحاد ملت نیز در گفت‌وگویی پیرامون چرایی عدم مشورت‌گیری روحانی با احزاب اصلاح‌طلب، ضمن تأکید بر اینکه اساسا قرار نیست تمام پیشنهادات مسموع باشد، گفته بود: «طرف مشورت قرار گرفتن به معنای اینکه رییس جمهور پیشنهادات را بپذیرد، نیست...من خیلی معتقد نیستم که همه پیشنهاد بدهند. این پیشنهادها عمل کردنش سخت است. هر موضوعی که می خواهیم درباره آن تصمیم بگیریم اگر بیش از حد باز شود جمع کردنش سخت می شود»![۳] در همین راستا، محمد عطریانفر نیز چند سال قبل اذعان کرده بود که رئیس‌جمهور روحانی توصیه‌پذیر نیست. 1_ http://tnews.ir/news/dd7690055520.html 2_ mshrgh.ir/750245 3_ mshrgh.ir/750245
ارسال دیدگاه

خبرنگار ریژاونیوز باشید
قطع شمار ریژاو
نشریه آنلاین زنان ریژاو
جذب تبلیغات
تیتر نیوز
کمک به  برنامه جهانی غذا