امروز : شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۹/۱۱ - ۱۱:۵۵ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

زلزله ای که سیاسی شد

به گزارش جهان نیوز به نقل از افکار،  در این میان اسحاق جهانگیری به عنوانمعاون اول رئیس جمهور در فردای روز زلزله اعلام کرد که بیشتر خانه های تخریب شده در زلزله شب گذشته متعلق به ساختمان های مسکن مهر بوده است و همچنین از وزیر راه و شهرسازی خواست تا با دقت این موضوع که چرا خانه های نوساز تا این حد آسیب پذیر بوده اند را بررسی کند.
 

همین موضع گیری درباره مسکن مهر باعث شد برخی از سلبریتی ها و افراد مختلف هجمه بسیار سنگینی را به دولت دهم وارد سازند و الفاظ زشتی را راجع به مسکن مهر به کار ببرند.

از سوی دیگر اما نیکزاد وزیر مسکن دولت احمدی نژاد برای دفاع از مسکن مهر به میدان آمد و به اظهارات جهانگیری پاسخ داد.

 وی در اطلاعیه ای اعلام کرد: معاون اول محترم رییس جمهور بر خلاف واقعیت اعلام نماید که اکثر خانه های تخریب شده مربوط به مسکن مهر است بسیار تاسف آور و پرداختن به اغراض سیاسی در چنین شرایط بحرانی دور از شان مقامات عالی رتبه کشور است و در اولین ساعات وقوع زلزله بدون حضور میدانی چطور به این نکته کارشناسی رسیده است ؟ جای بسی تعجب و حیرت است .

این در حالی است که بر اساس آمار رسمی اعلام شده از ۴۳۲ کشته شده در زلزله اخیر تنها ۲ نفر در مسکن مهر جان باختند .

اما خبری نیز منتشر شد که بازتاب گسترده ای داشت، برخی اعلام کردند ۱۰۰ نفر در زلزله اخیر به دلیل تخریب مسکن مهر کشته شده اند که معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه گفت: خبر کشته شدن 100 نفر بر اثر زلزله در مسکن مهر کرمانشاه صحت ندارد و کذب است.

وی  در مورد این خبر گفت: در شهر سرپل‌ذهاب مسکن مهر دولتی و “مسکن مهر خودمالک” وجود داشت که در مسکن مهر دولتی، زمین دولتی بود و سازه تحت نظر دولت ساخته شد و مسکن مهر خودمالکی نیز در این شهر وجود دارد که توسط مردم ساخته شده ولی تحت عنوان مسکن مهر وام گرفته است.

مجتبی نیک‌کردار با بیان اینکه این دو نوع مسکن مهر در شهر سرپل‌ذهاب کنار یکدیگر قرار داشتند، افزود: در مجتمع‌های مسکن مهر خودمالک 100 نفر کشته شدند ولی در مسکن مهری که دولت ساخته که با عنوان مجتمع شهید شیرودی است تنها دو نفر کشته شدند و در این مجتمع‌ها سازه بر اثر زلزله تخریب نشده است ولی در خودمالک‌ها چهار طبقه فروریخته‌اند.

این مقام مسئول با ابراز اینکه براساس اعلام افراد محلی ۱۰۰ نفر در این مسکن مهر خودمالک کشته شده‌اند، گفت: این موضوع را باید رسانه‌ها دقیق بنویسند زیرا مسکن مهری که دولت زمین داده و ساخته در برابر زلزله دوام آورده است هرچند که باید مسکن مهر خودمالک نیز در برابر زلزله مقاومت می‌کرد زیرا خودمالک‌ها باید بر نحوه ساخت این سازه به‌دلیل اینکه دولت حضور مستقیم نداشته نظارت می‌کردند.

این موضوع نشان می دهد نظارت ضعیف باعث کشته شدن تعدادی از افراد در مسکن مهر خودساخته شده و این سوال مطرح می شود که چرا عده ای آن را به گردن مسکن مهر دولتی انداخته و دولت قبل را متهم کردند.

انتظار این بود آقای معاون اول در همان ساعات اولیه به جای پرداختن به موضوع مسکن مهر همچون دیگرمسئولین و مردم وظیفه خود در امداد رسانی به مردم زلزله زده را انجام می داد، حال مردم به دلیل سیاست کاری اخیر توقع دارند آنهایی که به دنبال موضوعات سیاسی و جناحی خود بودند از مردم عذرخواهی کنند.

به گزارش جهان نیوز به نقل از افکار،  در این میان اسحاق جهانگیری به عنوانمعاون اول رئیس جمهور در فردای روز زلزله اعلام کرد که بیشتر خانه های تخریب شده در زلزله شب گذشته متعلق به ساختمان های مسکن مهر بوده است و همچنین از وزیر راه و شهرسازی خواست تا با دقت این موضوع که چرا خانه های نوساز تا این حد آسیب پذیر بوده اند را بررسی کند.   همین موضع گیری درباره مسکن مهر باعث شد برخی از سلبریتی ها و افراد مختلف هجمه بسیار سنگینی را به دولت دهم وارد سازند و الفاظ زشتی را راجع به مسکن مهر به کار ببرند. از سوی دیگر اما نیکزاد وزیر مسکن دولت احمدی نژاد برای دفاع از مسکن مهر به میدان آمد و به اظهارات جهانگیری پاسخ داد.  وی در اطلاعیه ای اعلام کرد: معاون اول محترم رییس جمهور بر خلاف واقعیت اعلام نماید که اکثر خانه های تخریب شده مربوط به مسکن مهر است بسیار تاسف آور و پرداختن به اغراض سیاسی در چنین شرایط بحرانی دور از شان مقامات عالی رتبه کشور است و در اولین ساعات وقوع زلزله بدون حضور میدانی چطور به این نکته کارشناسی رسیده است ؟ جای بسی تعجب و حیرت است . این در حالی است که بر اساس آمار رسمی اعلام شده از 432 کشته شده در زلزله اخیر تنها 2 نفر در مسکن مهر جان باختند . اما خبری نیز منتشر شد که بازتاب گسترده ای داشت، برخی اعلام کردند 100 نفر در زلزله اخیر به دلیل تخریب مسکن مهر کشته شده اند که معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه گفت: خبر کشته شدن 100 نفر بر اثر زلزله در مسکن مهر کرمانشاه صحت ندارد و کذب است. وی  در مورد این خبر گفت: در شهر سرپل‌ذهاب مسکن مهر دولتی و "مسکن مهر خودمالک" وجود داشت که در مسکن مهر دولتی، زمین دولتی بود و سازه تحت نظر دولت ساخته شد و مسکن مهر خودمالکی نیز در این شهر وجود دارد که توسط مردم ساخته شده ولی تحت عنوان مسکن مهر وام گرفته است. مجتبی نیک‌کردار با بیان اینکه این دو نوع مسکن مهر در شهر سرپل‌ذهاب کنار یکدیگر قرار داشتند، افزود: در مجتمع‌های مسکن مهر خودمالک 100 نفر کشته شدند ولی در مسکن مهری که دولت ساخته که با عنوان مجتمع شهید شیرودی است تنها دو نفر کشته شدند و در این مجتمع‌ها سازه بر اثر زلزله تخریب نشده است ولی در خودمالک‌ها چهار طبقه فروریخته‌اند. این مقام مسئول با ابراز اینکه براساس اعلام افراد محلی 100 نفر در این مسکن مهر خودمالک کشته شده‌اند، گفت: این موضوع را باید رسانه‌ها دقیق بنویسند زیرا مسکن مهری که دولت زمین داده و ساخته در برابر زلزله دوام آورده است هرچند که باید مسکن مهر خودمالک نیز در برابر زلزله مقاومت می‌کرد زیرا خودمالک‌ها باید بر نحوه ساخت این سازه به‌دلیل اینکه دولت حضور مستقیم نداشته نظارت می‌کردند. این موضوع نشان می دهد نظارت ضعیف باعث کشته شدن تعدادی از افراد در مسکن مهر خودساخته شده و این سوال مطرح می شود که چرا عده ای آن را به گردن مسکن مهر دولتی انداخته و دولت قبل را متهم کردند. انتظار این بود آقای معاون اول در همان ساعات اولیه به جای پرداختن به موضوع مسکن مهر همچون دیگرمسئولین و مردم وظیفه خود در امداد رسانی به مردم زلزله زده را انجام می داد، حال مردم به دلیل سیاست کاری اخیر توقع دارند آنهایی که به دنبال موضوعات سیاسی و جناحی خود بودند از مردم عذرخواهی کنند.
ارسال دیدگاه

خبرنگار ریژاونیوز باشید
قطع شمار ریژاو
نشریه آنلاین زنان ریژاو
جذب تبلیغات
تیتر نیوز
کمک به  برنامه جهانی غذا