امروز : سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۳/۳۰ - ۱۹:۰۹ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

سیاست برای سیاست ، کرمانشاه را نجات نمی دهد .بازی را عوض کنیم / دکتر آذر ولی زاده

سیاست برای سیاست ، کرمانشاه را نجات نمی دهد .بازی را عوض کنیم / دکتر آذر ولی زاده   کرمانشاه دیلی:   مدتی کوتاه است که حضور موفق و آگاهانه را در پای صندوق های رای پشت سر می گذاریم ، همچنان منتظر و چشم به راه تصمیمات پایتخت و ریاست محترم جمهور منتخب هستیم […]

سیاست برای سیاست ، کرمانشاه را نجات نمی دهد .بازی را عوض کنیم / دکتر آذر ولی زاده

 دکتر آذر ولی زاده

کرمانشاه دیلی:   مدتی کوتاه است که حضور موفق و آگاهانه را در پای صندوق های رای پشت سر می گذاریم ، همچنان منتظر و چشم به راه تصمیمات پایتخت و ریاست محترم جمهور منتخب هستیم .بازار شایعات و خبرها و گمانه زنی ها داغ است .اميدوارانه در حال پیگیری آخرین اتفاقات در کشور و خاصه در استان کرمانشاه هستیم .اما براستی چه اتفاقاتی در حال شکل گیری است .
برای آمدن و رفتن خیلی ها برنامه داریم چون همه متفق القول هستیم که استان کرمانشاه برای دور جدید تحولات باید طرحی نو دراندازد .
 از طرفی بعضی از نمایندگان مجلس این استان، همچنان در انتظار و فرصت یافتن برای استفاده از نیروهای چند لایه خود و تزریق آنها به بدنه مدیریتی استان کرمانشاه هستند .

با این تفاسیر هرکس بدنبال  سهم گرفتن و باز کردن راه  برای رسیدن به اهداف خویش است .لزوما سیاست همین است چه بخواهیم چه نخواهیم زبان سیاست ، زبان همین خواستن هاست .اما نوع خواستن ها متفاوت است البته هیچ ترازو یا معیاری جهت روشن شدن مقدار این خواستن ها با هیچ دستگاه آنالیز کننده ای برای درون کاوی این حوائج سیاسی هم موجود نیست .جز خدا که همه چیز را میداند و می شنود .
اما سوال مهم این است آیا  ما سیاست را برای سیاست بازی صرف می خواهیم؟ ، اینکه آقای یا خانم Xمعاون یا مدیر کل شود برای مجاب شدن این خواست و حوائج ما کفایت می کند یا براستی دغدغه مردم داریم ؟!!.

دغدغه مدیریت تحول گرا و پویا و از هم مهم تر “خلاق “داریم یا صرفا فردی که برای ما و زیاده خواهی های ما باید بیاید تا شاید تو را و مرا فرماندار کند ، خاله جان را بخشدار و دایی جان را مدیر کل و…چقدر ما دایی و عمو وخاله داریم برای سیراب شدن این ذائقه آتشین که با هیچ آبی رفع عطش نمی شود وبه قول آن مرد بزرگ تاریخ ایران ، امیر کبیر که فرمود :مملکت داری با خاله و عمه و ..نمی شود .
سیاست ما به کجا می رود ، در حالی که هنوز تکلیفمان با خودمان روشن نیست که در کدام جبهه و زیر علم چه کسی سینه می زنیم .یکبار داعیه حمایت از دولت را داریم اما زیر آبی و غواصی را هم انقدر ماهرانه در سیاست آموختیم که ورزشکار درجه یک مملکت به گرد پای ما هم نمی رسد ، تعجب نکنید از این گفته چون حداقل برای خیلی ها این کلمه “غواص سیاسی” از این به بعد مصطلح تر خواهد شد .این پست ها و میزها چقدر مهم شدند که اعتقادات و تفکر و ایمان ما را برای خدمت واقعی گرفتند که دست به دامان رقیبی می شویم که در میتینگ ها و جلسات تا دیروز از عملکرد منفی شان گفتیم و امروز می رویم و راحت در کنارشان از دست بوسی می گوییم و قهوه ای هم می خوریم البته شاید چایی شاید هم به صرف شام .تعامل کلمه ای است که عین تسبیح بهر سمتی به چرخش در میاوریم .بهتر نیست کمی این کلمه و نحوه کاربرد آن را در مغزمان هجی کنیم و بعد به هر کار اشتباه ودور از تدبیر سیاسی وصلش نکنیم ؟!!!
سیاست ما به کجا میرود که کسانی برای ما خط و مش وجهت دهی مطرح می کنند که نه جز بدنه اداری این استان هستند و نه حتی اداریند؟!!!.اما دستشان بازتر در تصمیمات اقتصادی غلط ، باز تر در تعیین خط و مش های سیاسی ، بازتر در ترکیب چینش نفرات در مدیریتهای کلان و ..است .به راستی می شود سوال کرد بزرگوار محترم به شما چه ؟!! به شما چه تا امروز به هر ساز و آوازی خواستید برای این مردم درمانده و مایوس و خسته واینهمه جوان بیکار تحصیلکرده با انتخاب افراد نالایق و بی تدبیر و بی کیاست تیشه زدید و هنوز ماجرا را ادامه می دهید ؟! می شود منت سر ما بگذارید و ما را با دردهايمان و اینهمه بی تدبیری و سو مدیریت این چند سال راحت بگذارید ؟!!
ما نسل جوان قربانی شدیم در این استان ، صحبتی و جمله ای نیست که فریاد نزد جوانان و بیکاری و مشکلات و مشکلات …اما کدامیک از این تصمیم گیرندگان قدیمی ، مجالی به ظهور جوانان فرهیخته و آگاه و اندیشمند داده است ؟! شما عزیز  بزرگوار ،مدیر محترم کلان ، مدیریت شما از چند سالگی شروع شد که حالا یک جوان 30  سال به بالا نتواند از عهدش براید؟میفرمایید جوان خطا می کند نباید در پست های کلیدی وارد شود ، با کدام استدلال و منطق انسان از هرنوع با هر سن ، در تصمیمات اشتباه نمی کند ؟!.آیا جز این است انسان برای اشتباه و تجربه به دنیا آمده است و از پس این تجربه هاست که کمال و انسانیت واقعی شکل می گیرد .
سیاست ما به کجا می رود وقتی هنوز در تفکر واقعی و پس زمینه فکری ما زنان را جنس دوم خطاب می کنیم ولی  با شعارهای  مافوق ذهن گاهی آن ها را در مناسبت های خاص برترین موجودات زمین میدانیم و بهشت را زیر پایشان فرش می کنیم .در حالی که اسم یک خانم در یک تصمیم گیری و یک مشارکت مدنی و اجتماعی و سیاسی بیاید تخریب ها و نیزه ها از زمین و آسمان میبارد  که  قحط الرجال آمده و زنی در کوره دهاتی دهیار شده !!!.بهتر است کمی به آنچه که شعار میدهیم با آنچه که ذاتمان را با آن عجین کرده اند همانند سازی کنیم.

ما گاهی و گاهان بسیار بازی سیاسی را درست و هدفمند پیاده نکردیم .روح خلاقیت در استان ما مرده است .مردان و زنان ساکت بهتر از مردان و زنان پویا و تصمیم ساز و خلاق پیش رفتند .همین عوامل روح سازندگی و حرکت و پیشرفت را از بدنه کاری این استان گرفته است .مدیران ما برنامه ساز و برنامه مند نیستند .برای مصاحبه های مدیریتی به جای توجه به برنامه های فرد از او گوش به  فرمان بودن صرف و توصیه همان خاله  و عمو را ملاک قرار میدهیم .اجازه ورود افرادی که مدیریت را با مغازه داری اشتباه گرفتند در سیستم های کلان متاسفانه دادیم و هر دور هم این مدیران را مثل یک زنجیره در پست های دیگر می چرخانیم .
تصمیم سازان اصلی ما در این استان به اعتراضات سیاسیون اصیل توجهی ندارند .
ظاهر موجه افراد به منش واقعی افراد و کارایی و اثر بخشی آنها پیشی گرفته است .
این عوامل تفکر خلاق   سازنده و اینهمه سرمایه انسانی ما را به فنا می برد .کادر سازی و نخبه  گزینی و اجازه رشد به اینگونه افراد  را با کینه پر کردیم .
ما باید  امید و تدبیر و تلاش و استفاده از ظرفیت های انسانی فراموش شده را بیشتر کنیم ، با این آهنگ کند از بدنه مدیریتی ره به جایی نمی بریم .خمیازه های سیاسی ما بیشتر شده اند و هنوز درک نکردیم باید پنجره ها را گشود و هوایی بخوریم .
به امید آنکه به جای نا امیدی ، امید و به جای کینه و حسد، عشق ورزی و به جای دفع کردن دلسوزان ، جذب آنها صورت گیرد .ایران به آشتی و حرکت پر شتاب تر و صلح نیاز دارد .
بازی را باید عوض کنیم.

ارسال دیدگاه

خبرنگار ریژاونیوز باشید
قطع شمار ریژاو
نشریه آنلاین زنان ریژاو
جذب تبلیغات
تیتر نیوز
کمک به  برنامه جهانی غذا