امروز : سه شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۲/۰۵ - ۰:۵۹ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

لاله واژگون را نچینید

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کرمانشاه با اشاره به فصل رویش لاله واژگون، از مردم خواست مراقبت این گونه تحت حفاظت باشند و از چیدن آن خودداری کنند.

غلامحسین کاظمی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، اردیبشهت ماه را فصل رویش لاله واژگون در زیستگاه‌های استان دانست و اظهار کرد: مدت گل دهی این گونه گیاهی بسیار کوتاه است.

وی عمده رویشگاه لاله واژگون در استان را ارتفاعات دالاهو و تا حدودی ارتفاعات شاهو در منطقه اورامانات عنوان کرد.

به گفته این مسئول، لاله واژگون عمدتا در زیستگاه‌های زاگرس از جمله کرمانشاه و ایلام می‌روید و در سایر نقاط کمتر دیده می‌شود.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کرمانشاه با اشاره به تحت حفاظت بودن این گونه گیاهی، خاطرنشان کرد: لاله واژگون به دلیل تخریب و چیدن توسط انسان در معرض خطر است.

کاظمی از مردم خواست از چیدن این گل و یا فروش آن در بازار خودداری کنند و افزود: اگر مواردی از فروش لاله واژگون در بازار ببینیم با آن برخورد خواهد شد.

وی معتقد است، چیدن این گل برای نگهداری در منزل نیز نباید انجام شود، زیرا عمر گل لاله واژگون کوتاه است و از بین می‌رود.

کاظمی یادآوری کرد: کندن این گل باعث می‌شود پیاز و ساقه اصلی گیاه نیز کنده شود و دیگر قابل رویش نباشد که در نهایت نابودی این گونه را در پی دارد.

مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه بابیان اینکه عمده گونه‌های لاله واژگون که در کرمانشاه می‌روید زرد و قرمز است، تاکید کرد: رنگ جذاب این گل باعث جلب توجه بیشتر برای چیدن آن می‌شود.

وی عنوان کرد: در کنار این گونه گیاهی گونه‌های جانوری مختلفی هم زندگی می‌کنند که از بین رفتن لاله واژگون آنها را نیز در معرض تهدید قرار می‌دهد.

کاظمی افزود: در این ایام حفاظت از گونه‌های گیاهی خصوصا گونه‌هایی مانند لاله واژگون خصوصا توسط منابع طبیعی بیشتر می‌شود.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کرمانشاه از مردم خواست از چیدن این گل خودداری کنند و گفت: در ایام گل‌دهی این گونه گیاهی، محیط زیست نیز نظارت خود را در مناطق رویشگاه این گل بیشتر می‌کند.

وی در پایان از تنوع غنی گونه‌های گیاهی کرمانشاه یاد کرد و گفت: از هشت هزار گونه گیاهی شناسایی شده در کشور، ۱۲۰۰ مورد آن در کرمانشاه رویش دارد.

 

Share
ارسال دیدگاه

خبرنگار ریژاونیوز باشید
قطع شمار ریژاو
نشریه آنلاین زنان ریژاو
جذب تبلیغات
تیتر نیوز
کمک به  برنامه جهانی غذا