امروز : یکشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۵
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۸/۳۰ - ۲۰:۳۴ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

لاوروف به سخنان اوباما واکنش نشان داد

سرگئی لاوروف با انتقاد از رویکردهای ضدروسی رئیس جمهوری آمریکا گفت: اوباما سخنان خود را نقض می کند و در حالیکه بر غیرقابل جایگزین بودن روابط مسکو و واشنگتن تاکید می کند، اما خواستار ادامه اقدام ها علیه مسکو است.

به گزارش ایرنا، لاوروف که برای شرکت در نشست سران کشورهای عضو جامعه اقتصادی آسیا و اقیانوس آرام در لیما پایتخت پرو حضور دارد، توصیه اوباما به دونالد ترامپ رئیس جمهوری آینده آمریکا برای ادامه سیاست های ضدروسی را ناگوار اعلام کرد.

پایگاه خبری وزارت خارجه روسیه روز یکشنبه به نقل از سخنان لاوروف نوشت: درخواست برای اقدام علیه روسیه ناراحت کننده به شمار می رود در حالیکه رویکرد بهتر در اواخر دوره مسئولیت، پاسخ مثبت دادن به پرسش ها است.

وی با توجه به اینکه دوره مسئولیت اوباما ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ پایان می یابد، اظهار کرد که شاید بهتر باشد وی به مسائل داخلی آمریکا که شمار آنان نیز کم نیست پاسخ می داد یا در باره سیاست خارجی واشنگتن اظهار نظر مثبت می کرد.

وزیر خارجه روسیه ادامه داد: امکان استمرار موضع گیری منفی واشنگتن در روابط با مسکو ممکن نیست و این موضوع نیز در گفت وگوی اخیر ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و نامزد پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بررسی و خاطرنشان شد که مناسبات نمی تواند با تراز کنونی حرکت کند.

روابط واشنگتن و مسکو از سال ۲۰۱۴ در سه محور گسترش نفوذ نظامی ناتو بوِیژه آمریکا نزدیک و حتی هم مرز روسیه در شرق اروپا، دریای بالتیک و اوضاع سوریه تیره شده است.

از سوی دیگر، آمریکا و اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۴ با طرح اتهام دخالت روسیه در درگیری های شرق اوکراین و کمک به مخالفان دولت این کشور، مجموعه ای از تحریم های گسترده اقتصادی و مالی ضدروسی را وضع کرده اند که واکنش متقابل مسکو را در پی داشته است.

ویتالی چورکین نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل ۲۵ مهرماه اعلام کرد: روابط مسکو و واشنگتن به پایین ترین سطح و دوره جنگ سرد رسیده و وضع کلی بسیار بد و بدترین از سال ۱۹۷۳ (شوروی) است.

اوباما همچنین در سفر روز پنجشنبه خود به برلین و دیدار با برخی سران کشورهای اروپایی در ادامه سیاست های ضدروسی، برای تمدید تحریم ها علیه روسیه مرتبط با اوضاع اوکراین به توافق رسید.

سرگئی لاوروف با انتقاد از رویکردهای ضدروسی رئیس جمهوری آمریکا گفت: اوباما سخنان خود را نقض می کند و در حالیکه بر غیرقابل جایگزین بودن روابط مسکو و واشنگتن تاکید می کند، اما خواستار ادامه اقدام ها علیه مسکو است. به گزارش ایرنا، لاوروف که برای شرکت در نشست سران کشورهای عضو جامعه اقتصادی آسیا و اقیانوس آرام در لیما پایتخت پرو حضور دارد، توصیه اوباما به دونالد ترامپ رئیس جمهوری آینده آمریکا برای ادامه سیاست های ضدروسی را ناگوار اعلام کرد. پایگاه خبری وزارت خارجه روسیه روز یکشنبه به نقل از سخنان لاوروف نوشت: درخواست برای اقدام علیه روسیه ناراحت کننده به شمار می رود در حالیکه رویکرد بهتر در اواخر دوره مسئولیت، پاسخ مثبت دادن به پرسش ها است. وی با توجه به اینکه دوره مسئولیت اوباما 20 ژانویه 2017 پایان می یابد، اظهار کرد که شاید بهتر باشد وی به مسائل داخلی آمریکا که شمار آنان نیز کم نیست پاسخ می داد یا در باره سیاست خارجی واشنگتن اظهار نظر مثبت می کرد. وزیر خارجه روسیه ادامه داد: امکان استمرار موضع گیری منفی واشنگتن در روابط با مسکو ممکن نیست و این موضوع نیز در گفت وگوی اخیر ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و نامزد پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بررسی و خاطرنشان شد که مناسبات نمی تواند با تراز کنونی حرکت کند. روابط واشنگتن و مسکو از سال 2014 در سه محور گسترش نفوذ نظامی ناتو بوِیژه آمریکا نزدیک و حتی هم مرز روسیه در شرق اروپا، دریای بالتیک و اوضاع سوریه تیره شده است. از سوی دیگر، آمریکا و اتحادیه اروپا از سال 2014 با طرح اتهام دخالت روسیه در درگیری های شرق اوکراین و کمک به مخالفان دولت این کشور، مجموعه ای از تحریم های گسترده اقتصادی و مالی ضدروسی را وضع کرده اند که واکنش متقابل مسکو را در پی داشته است. ویتالی چورکین نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل 25 مهرماه اعلام کرد: روابط مسکو و واشنگتن به پایین ترین سطح و دوره جنگ سرد رسیده و وضع کلی بسیار بد و بدترین از سال 1973 (شوروی) است. اوباما همچنین در سفر روز پنجشنبه خود به برلین و دیدار با برخی سران کشورهای اروپایی در ادامه سیاست های ضدروسی، برای تمدید تحریم ها علیه روسیه مرتبط با اوضاع اوکراین به توافق رسید.

دیدگاه بسته شده است.

خبرنگار ریژاونیوز باشید
قطع شمار ریژاو
نشریه آنلاین زنان ریژاو
جذب تبلیغات
تیتر نیوز
کمک به  برنامه جهانی غذا