امروز : دوشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۴/۱۹ - ۱۵:۵۲ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

موافقت رهبری با درخواست ۱.۵ میلیارد دلاری دولت

به گزارش جهان نیوز به نقل از فارس، صبح امروز در آیین بهره‌برداری از طرح آبیاری و زهکشی دشت اراضی شوش، حمید چیت‌چیان با اشاره به کاهش منابع آب در حوزه کارون اظهار کرد: مجموع آب که در حوزه کارون جریان پیدا می‌کرد 20 میلیارد مترمکعب در سال بود که این منابع به دلیل خشکسالی در سال‌های اخیر به 14 میلیارد مترمکعب کاهش یافته است.

وی ادامه داد: میزان بارندگی استان خوزستان نسبت به سال گذشته ۴۸ درصد کاهش پیدا کرده است و این نشان از قرار گرفتن در شرایط ویژه است که باید برای تک تک قطرات آب برنامه ریزی شود.
وزیر نیرو خواستار دقت و هوشیاری در استفاده بهینه و بیشترین بهره‌وری از منابع آب موجود شد و بیان کرد: یکی از برنامه‌های افزایش بهره‌وری از استفاده از آبیاری به صورت لوله‌کشی آب با کمترین تبخیر و عدم دسترسی غیرقانونی استفاده خواهد شد.

وی با اشاره به فرصت‌های شغلی در بخش کشاورزی خاطر نشان کرد: تبدیل کشت کشاورزی به کشت گلخانه‌ای فرصت‌های شغلی بخش کشاورزی را تا 20 برابر افزایش خواهد داد.

چیت‌چیان، برنامه‌ریزی برای ارتقای سطح کشاورزی منطقه خوزستان را از تاکیدات مقام معظم رهبری و برای دولت مهم عنوان کرد و افزود: موافقت مقام معظم رهبری با درخواست یک و نیم میلیارد دلاری دولت از منابع صندوق توسعه ملی به منظور توسعه شبکه‌های آبیاری خوزستان منطقه شاهد تحول چشمگیری در بخش کشاورزی و توسعه شبکه‌های آبیاری 3و4 صورت گرفت.

وی ادامه داد: وزارت نیرو نیز برای توسعه این طرح و شبکه‌های آبیاری یک و 2 تلاش کرده است امروز شاهد بهره برداری از 17هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکش در دشت ارایض شوش و دو طرح دیگر هستیم که در مجموع بیش از 20 هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکش بهره‌برداری خواهد شد.وی تاکید کرد: برای تحقق منویات مقام معظم رهبری و توسعه شبکه به میزان 550 هزار هکتار تلاش و سرعت بیشتری صورت خواهد گرفت.

چیت‌چیان تلاش وزارت نیرو در کنترل ریزگردهای منطقه را برای تامین آب فعالیت‌های کشاورزی و کاشت بوته و درخت و فعالیت در کنار وزارت جهاد کشاورزی و سازمان جنگل‌ها و مراتع دانست و افزود: وزارت نیرو تمام تلاش خود را در کنار سازمان‌های مربوطه به کار می‌گیرد.

 

به گزارش جهان نیوز به نقل از فارس، صبح امروز در آیین بهره‌برداری از طرح آبیاری و زهکشی دشت اراضی شوش، حمید چیت‌چیان با اشاره به کاهش منابع آب در حوزه کارون اظهار کرد: مجموع آب که در حوزه کارون جریان پیدا می‌کرد 20 میلیارد مترمکعب در سال بود که این منابع به دلیل خشکسالی در سال‌های اخیر به 14 میلیارد مترمکعب کاهش یافته است. وی ادامه داد: میزان بارندگی استان خوزستان نسبت به سال گذشته 48 درصد کاهش پیدا کرده است و این نشان از قرار گرفتن در شرایط ویژه است که باید برای تک تک قطرات آب برنامه ریزی شود. وزیر نیرو خواستار دقت و هوشیاری در استفاده بهینه و بیشترین بهره‌وری از منابع آب موجود شد و بیان کرد: یکی از برنامه‌های افزایش بهره‌وری از استفاده از آبیاری به صورت لوله‌کشی آب با کمترین تبخیر و عدم دسترسی غیرقانونی استفاده خواهد شد. وی با اشاره به فرصت‌های شغلی در بخش کشاورزی خاطر نشان کرد: تبدیل کشت کشاورزی به کشت گلخانه‌ای فرصت‌های شغلی بخش کشاورزی را تا 20 برابر افزایش خواهد داد. چیت‌چیان، برنامه‌ریزی برای ارتقای سطح کشاورزی منطقه خوزستان را از تاکیدات مقام معظم رهبری و برای دولت مهم عنوان کرد و افزود: موافقت مقام معظم رهبری با درخواست یک و نیم میلیارد دلاری دولت از منابع صندوق توسعه ملی به منظور توسعه شبکه‌های آبیاری خوزستان منطقه شاهد تحول چشمگیری در بخش کشاورزی و توسعه شبکه‌های آبیاری 3و4 صورت گرفت. وی ادامه داد: وزارت نیرو نیز برای توسعه این طرح و شبکه‌های آبیاری یک و 2 تلاش کرده است امروز شاهد بهره برداری از 17هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکش در دشت ارایض شوش و دو طرح دیگر هستیم که در مجموع بیش از 20 هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکش بهره‌برداری خواهد شد.وی تاکید کرد: برای تحقق منویات مقام معظم رهبری و توسعه شبکه به میزان 550 هزار هکتار تلاش و سرعت بیشتری صورت خواهد گرفت. چیت‌چیان تلاش وزارت نیرو در کنترل ریزگردهای منطقه را برای تامین آب فعالیت‌های کشاورزی و کاشت بوته و درخت و فعالیت در کنار وزارت جهاد کشاورزی و سازمان جنگل‌ها و مراتع دانست و افزود: وزارت نیرو تمام تلاش خود را در کنار سازمان‌های مربوطه به کار می‌گیرد.  
ارسال دیدگاه

خبرنگار ریژاونیوز باشید
قطع شمار ریژاو
نشریه آنلاین زنان ریژاو
جذب تبلیغات
تیتر نیوز
کمک به  برنامه جهانی غذا