امروز : شنبه ۸ مهر ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۷/۰۸ - ۱۰:۴۱ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

واشنگتن همه‌پرسی کردستان عراق را به رسمیت نمی‌شناسد

به گزارش جهان نیوز، به نقل از خبرگزاری فرانسه، «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که کشورش همه‌پرسی «یک‌جانبه» برای استقلال اقلیم کردستان عراق را «به رسمیت نمی‌شناسد» و از تمامی طرف‌ها می‌خواهد به «گفت‌وگو روی بیاورند» و خویشتن‌داری کنند.
تیلرسون گفت: «همه‌پرسی و نتایج آن فاقد وجاهت قانونی بودند و ما به حمایت از عراقی یکپارچه، متحد، دموکراتیک و شکوفا ادامه می‌دهیم.»
وزیر خارجه آمریکا افزود: «واشنگتن از تمامی طرف‌ها از جمله همسایگان عراق می‌خواهد از هرگونه اقدامات یک‌جانبه و یا استفاده از زور خودداری کنند.»
وی همچنین نگرانی شدید خود را از «پیامدهای احتمالی منفی این اقدام یک‌جانبه» ابراز کرد و گفت: «مقام‌های دولت اقلیم کردستان را ترغیب می‌کنیم تا به دولت مرکزی عراق که براساس قانون اساسی از مشروعیت برخوردار است، احترام بگذارند… همچنین از دولت مرکزی عراق می‌خواهیم از تهدید یا حتی اشاره به استفاده احتمالی از زور خودداری کند.»
وزیر خارجه آمریکا از تمامی طرف‌های فعال خواست به مبارزه با داعش «تمرکز» کنند.
روز دوشنبه، مقام‌های اقلیم خودگردان کردستان عراق همه‌پرسی جدایی این منطقه از عراق را برگزار کردند.
دولت و پارلمان عراق مخالف برگزاری این همه‌پرسی بودند و آن را براساس قانون اساسی این کشور «غیرقانونی» اعلام کردند.
دولت مرکزی عراق هم‌اینک اقدامات تنبیهی علیه اقلیم کردستان آغاز کرده است. با دستور «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق پروازهای بین‌المللی از فرودگاه اربیل از روز گذشته متوقف شده است.

منبع:تسنیم

به گزارش جهان نیوز، به نقل از خبرگزاری فرانسه، «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که کشورش همه‌پرسی «یک‌جانبه» برای استقلال اقلیم کردستان عراق را «به رسمیت نمی‌شناسد» و از تمامی طرف‌ها می‌خواهد به «گفت‌وگو روی بیاورند» و خویشتن‌داری کنند. تیلرسون گفت: «همه‌پرسی و نتایج آن فاقد وجاهت قانونی بودند و ما به حمایت از عراقی یکپارچه، متحد، دموکراتیک و شکوفا ادامه می‌دهیم.» وزیر خارجه آمریکا افزود: «واشنگتن از تمامی طرف‌ها از جمله همسایگان عراق می‌خواهد از هرگونه اقدامات یک‌جانبه و یا استفاده از زور خودداری کنند.» وی همچنین نگرانی شدید خود را از «پیامدهای احتمالی منفی این اقدام یک‌جانبه» ابراز کرد و گفت: «مقام‌های دولت اقلیم کردستان را ترغیب می‌کنیم تا به دولت مرکزی عراق که براساس قانون اساسی از مشروعیت برخوردار است، احترام بگذارند... همچنین از دولت مرکزی عراق می‌خواهیم از تهدید یا حتی اشاره به استفاده احتمالی از زور خودداری کند.» وزیر خارجه آمریکا از تمامی طرف‌های فعال خواست به مبارزه با داعش «تمرکز» کنند. روز دوشنبه، مقام‌های اقلیم خودگردان کردستان عراق همه‌پرسی جدایی این منطقه از عراق را برگزار کردند. دولت و پارلمان عراق مخالف برگزاری این همه‌پرسی بودند و آن را براساس قانون اساسی این کشور «غیرقانونی» اعلام کردند. دولت مرکزی عراق هم‌اینک اقدامات تنبیهی علیه اقلیم کردستان آغاز کرده است. با دستور «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق پروازهای بین‌المللی از فرودگاه اربیل از روز گذشته متوقف شده است. منبع:تسنیم
ارسال دیدگاه

خبرنگار ریژاونیوز باشید
قطع شمار ریژاو
نشریه آنلاین زنان ریژاو
جذب تبلیغات
تیتر نیوز
کمک به  برنامه جهانی غذا