امروز : شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۴/۳۱ - ۱۴:۴۶ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

چرا یک اصلاح طلب جوانتر نمی تواند شهردار تهران شود؟

گروه سیاسی جهان نیوز: گرچه کابینه دولت اعتدال پیرترین کابینه دولت پس از انقلاب بود ولی وزرای پیشنهادی اصلاح طلبان به دولت یازدهم و دوازدهم نیز شرایط سنی رو به بازنشتگی و مابعد آن را نشان می دهد.
به گزارش جهان نیوز، این روزها که شورای شهر پنجم در اختیار اصلاح طلبان قرار گرفته بازهم پیرترین گزینه ها برای شهرداری معرفی می شوند.

این در حالیست که قبل از این نیز یکی از بزرگترین انتقادها به اصلاح طلبان برای لیست امید عدم حضور جوانان و در عوض حضور پررنگ اصلاح طلبان بازنشسته در فهرست پیشنهادی برای شورای تهران بود!

اما محمد علي نجفي (۲۱ رأي)، حسين مرعشي(۲۰رأي)، الهه‌ كولايي (۱۶رأي)، محمد‌علي افشاني (۱۴رأي) حبيب‌الله بيطرف (۱۲ رأي)، محمد شريعتمداري (۱۱ رأي) و محسن مهرعليزاده (۹رأي) به عنوان هفت گزينه نهايي تصدي پست شهردار تهران در ليست انتخاب قرار گرفتند.

مشاهده می شود که نفرات اول رای آور از پیرترین چهره های سیاسی اصلاح طلب محسوب می شوند که البته اولین نفر وضعیت جسمانی مناسبی برای مدیریت کلان هم ندارد. نجفی پیش از این به علت مشکلات قلبی از میراث فرهنگی کناره گیری کرده بود.

اما راز این علاقه به پیرمردها چیست؟

برخی ناظرین سیاسی معتقدند حلقه مدیریتی و تصمیم گیری اصلاح طلبان به دلایل متعددی پس از پایان دولت اصلاحات بسته عمل می کند. طی سالهای اخیر همواره گزینه های پیشنهادی اصلاح طلبان در مجلس و شورای اسلامی هم در یک حلقه محدود نهایتا جمع بندی شده بگونه ای که داد بسیاری از بزرگان اصلاحات را نیز درآورده و اسامی پیشنهادی نیز اکثریت نزدیکان سیاسی سفارشی و برخی نیز وابستگان خونی نزدیک به اعضای شوراهای مرکزی اصلاحات بوده اند!

به همین دلیل مدیریت مهم شهرداری تهران نه تنها به اصلاح طلبان جوان تر نمی رسد بلکه تنها در حلقه مرکزی تصمیم گیران اصلاح طلب محصور خواهد بود.

همین حلقه است که حتی گزینه های عارف را نیز برای شهرداری تهران تحمل نمی کند و در این میان افرادی مانند مرعشی راسا برای شهردار شدنشان اقدام نیز می کند.

نکته جالب اینکه حتی منتخبین شورای پنجم تهران که از لیست امید به شورای شهر رفته اند نیز نقش اصلی برای انتخاب شهردار تهران ندارند و نهایتا باید از گزینه های پیشنهادی یکی را انتخاب کنند. در این صورت فرصت راه یابی یک اصلاح طلب جوانتر برای شهرداری تهران تقریبا نزدیک به محال خواهد بود.
 

گروه سیاسی جهان نیوز: گرچه کابینه دولت اعتدال پیرترین کابینه دولت پس از انقلاب بود ولی وزرای پیشنهادی اصلاح طلبان به دولت یازدهم و دوازدهم نیز شرایط سنی رو به بازنشتگی و مابعد آن را نشان می دهد. به گزارش جهان نیوز، این روزها که شورای شهر پنجم در اختیار اصلاح طلبان قرار گرفته بازهم پیرترین گزینه ها برای شهرداری معرفی می شوند. این در حالیست که قبل از این نیز یکی از بزرگترین انتقادها به اصلاح طلبان برای لیست امید عدم حضور جوانان و در عوض حضور پررنگ اصلاح طلبان بازنشسته در فهرست پیشنهادی برای شورای تهران بود! اما محمد علي نجفي (۲۱ رأي)، حسين مرعشي(۲۰رأي)، الهه‌ كولايي (۱۶رأي)، محمد‌علي افشاني (۱۴رأي) حبيب‌الله بيطرف (۱۲ رأي)، محمد شريعتمداري (۱۱ رأي) و محسن مهرعليزاده (۹رأي) به عنوان هفت گزينه نهايي تصدي پست شهردار تهران در ليست انتخاب قرار گرفتند. مشاهده می شود که نفرات اول رای آور از پیرترین چهره های سیاسی اصلاح طلب محسوب می شوند که البته اولین نفر وضعیت جسمانی مناسبی برای مدیریت کلان هم ندارد. نجفی پیش از این به علت مشکلات قلبی از میراث فرهنگی کناره گیری کرده بود. اما راز این علاقه به پیرمردها چیست؟ برخی ناظرین سیاسی معتقدند حلقه مدیریتی و تصمیم گیری اصلاح طلبان به دلایل متعددی پس از پایان دولت اصلاحات بسته عمل می کند. طی سالهای اخیر همواره گزینه های پیشنهادی اصلاح طلبان در مجلس و شورای اسلامی هم در یک حلقه محدود نهایتا جمع بندی شده بگونه ای که داد بسیاری از بزرگان اصلاحات را نیز درآورده و اسامی پیشنهادی نیز اکثریت نزدیکان سیاسی سفارشی و برخی نیز وابستگان خونی نزدیک به اعضای شوراهای مرکزی اصلاحات بوده اند! به همین دلیل مدیریت مهم شهرداری تهران نه تنها به اصلاح طلبان جوان تر نمی رسد بلکه تنها در حلقه مرکزی تصمیم گیران اصلاح طلب محصور خواهد بود. همین حلقه است که حتی گزینه های عارف را نیز برای شهرداری تهران تحمل نمی کند و در این میان افرادی مانند مرعشی راسا برای شهردار شدنشان اقدام نیز می کند. نکته جالب اینکه حتی منتخبین شورای پنجم تهران که از لیست امید به شورای شهر رفته اند نیز نقش اصلی برای انتخاب شهردار تهران ندارند و نهایتا باید از گزینه های پیشنهادی یکی را انتخاب کنند. در این صورت فرصت راه یابی یک اصلاح طلب جوانتر برای شهرداری تهران تقریبا نزدیک به محال خواهد بود.  
ارسال دیدگاه

خبرنگار ریژاونیوز باشید
قطع شمار ریژاو
نشریه آنلاین زنان ریژاو
جذب تبلیغات
تیتر نیوز
کمک به  برنامه جهانی غذا