امروز : جمعه ۲۳ تیر ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۴/۲۳ - ۱۶:۳۸ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

چه کسانی در بحث نقد عملکرد دکتر فلاحت پیشه شرکت نمودند و چه گفتند؟ + محتوا

چه کسانی در بحث نقد عملکرد دکتر فلاحت پیشه شرکت نمودند و چه گفتند؟ + محتوا  مطلب زیر جمع بندی دیدگاه های جمعی از نخبگان و فعالان منطقه در گروه تلگرامی “کرمانشاه دیلی” پیرامون موضوع” نقد و بررسی عملکرد دکتر فلاحت پیشه”  می باشد که به شرح ذیل تقدیم مخاطبان عزیز میشود. ✅✅✅ دکتر مجید […]

چه کسانی در بحث نقد عملکرد دکتر فلاحت پیشه شرکت نمودند و چه گفتند؟ + محتوا

 مطلب زیر جمع بندی دیدگاه های جمعی از نخبگان و فعالان منطقه در گروه تلگرامی “کرمانشاه دیلی” پیرامون موضوع” نقد و بررسی عملکرد دکتر فلاحت پیشه”  می باشد که به شرح ذیل تقدیم مخاطبان عزیز میشود.

 • ✅✅✅ دکتر مجید حسینیمجید-حسینی

در خصوص نقد عملکرد نماینده جناب دکتر فلاحت پیشه عرض شود که :
باید اول شیوه تبلیعاتی و شعارهای ایشان که عموما در دسترس است مورد توجه قرار گیرد،وعده های ایشان در شعارهای تبلیعانی اش مشهود است  .چقدر در تحقق این وعده ها موفق بوده و چقدر ناموفق بوده و علت عدم موفقیتش چه بوده است ؟

من فقط به یک مورد اشاره می کنم و آن شعار محوری “عشق امید اندیشه” دکتر فلاحت پیشه  است
باید عرض کنم ایشان طبق این شعار باید همنوعی ، دوستی و محبت و عشق ورزی و همچنین امید و اندیشه را در شهرستان تعمیق می داد که باید دید در این مسیر کاری از پیش  برده یا نبرده است . باقی بقایتان

این شعار بر گرفته از شعار محوری خود من در بیست سال پیش است
من شعاری داشتم تحت عنوان “عشق و امید و لبخند” و درباره آن در نشریه بیستون، در نشریه برنا، در پیش شماره عهد جوانی و در مقدمه کتاب منتشر نشده ام بنام “شادی از نگاهی آسمانی” توضیح کامل داده ام که اینجا جای این بحث نیست . عده ای این شعار را دست مایه قرار دادند و خدا را شکر که توجه به این موضوعات مهم چون عشق، چون امید، چون لبخند، چون اندیشه، چون دانش مداری و اندیشمندی مورد توجه است از این بابت خرسندم که مباحث کلیدی  جای خود را باز کرده است اما باید باور به این ها هم شکل بگیرد .

حقیقتا در خصوص شعار محوری این دوره تا کنون من حرکتی بنیادی ملاحطه نکرده ام . ایشان اگر روی همین شعار سرمایه گذاری کند موفق ترین فرد اسلام آبادی لقب خواهد گرفت . هرچند رفتار انتخاباتی ایشان اصلا سنخیتی با این شعار نداشت و از دکتر عالمی چون ایشان بعید می نمود.

 • ✅✅✅ آقای اردشیر محمدی اردشیر محمدی

بررسی عملکرد نماینده مستلزم داشتن شاخص هایی عینی و تعریف شده است . اساسا نمی توان در ساختار حقوقی ما عملکرد یک نماینده را به درستی ارزیابی کرد به چند دلیل :
اولا بجز عناوینی کلی همچون “قانونگذاری” و “نظارت بر سایر قوا” ، وظایف منجز و دقیقی برای نماینده پیش بینی نشده است تا بتوان بر اساس آن ، عملکرد وی را داوری کرد . حتی برخی از اقداماتی که نمایندگان انجام می دهند و بعضا آن را جزء سوابق افتخارآمیز خود قلمداد می کنند مخالف نص قانون اساسی است مثل دخالت در عزل و نصب مدیران دستگاه های اجرایی . بنابراین مشخص نیست آیا اقدامات اینچنینی نمایندگان را باید مثبت ارزیابی کرد یا منفی ؟

ثانیا: مشخص نیست عملکرد نماینده را باید از کدام زاویه ارزیابی کرد ؟
از دیدگاه مردم و موکلین یا از دیدگاه کسانی که حیات و ممات نماینده در دست آنان است . واقعیت آن است که در ساختار فعلی و با اختیارات مطلق و نامحدود نهادهای نظارتی ، نماینده عنصر کم خاصیتی است که بجز قیام و قعود در جلسات مجلس و نطق های خوشباشانه پیش از دستور ، نمیتوان اقدام دیگری از او را در راستای دفاع از حقوق اساسی ملت تصور کرد . کدام نماینده است که جرات انتقاد از اختیارات فراقانونی برخی نهادها خصوصا نهادهای نظارتی را داشته و بر غیر پاسخگو بودن آنان اعتراض کند ؟ کدام نماینده توانسته است سیاست های خارجی ما را در دو دهه اخیر به نقد بکشد و عوارض آن را در وضعیت اقتصادی و اجتماعی کشور مورد انتقاد قرار دهد ؟
علی ایحال بنا به توصیه دوستان و خصوصا مدیریت محترم کانال بنده نیز چند نکته ای راجع به عملکرد جناب آقای دکتر فلاحت پیشه عرض میکنم :

اساسا معتقدم شخصیت و عملکرد هر فردی نمی تواند کاملا سیاه یا کاملا سپید باشد . هر انسانی در مقام زندگی خویش و یا در موقعیت اجرایی و مسئولیت خود آمیزه ای از نقاط قوت و ضعف است که داوری منصفانه اقتضا دارد این نقاط با هم دیده شود . قطعا آقای فلاحت پیشه نیز از این قاعده مستثنی نیست .

بنظرم از حیث ویژگی های شخصی و قابلیت های فردی و علمی ، آقای فلاحت پیشه یکی از نخبگان استان است . تحصیل در معتبرترین دانشگاه های کشور تا بالاترین مقاطع آنهم با رتبه های عالی بدون بهره گیری از رانت و سهمیه موفقیت کمی نیست و خیلی از مدعیان ما از پس چنین کاری بر نمی آیند .
او سخنوری جسور است که قابلیت اقناعی بالایی دارد . همین ویژگی باعث گردیده تا در میان طرفداران خود به شخصیتی کاریزما تبدیل شود . رکورد شکنی وی در ورود به پارلمان از حوزه انتخابیه ای همچون اسلام آباد علاوه بر اینکه محصول پایگاه ایلی و قبیله ای اوست تا حد زیادی متاثر از شخصیت کاریزمای وی نیز هست . فلاحت پیشه در کسوت نمایندگی به خوبی توانسته است از این قابلیت خود در طرح سوال و تذکر و استیضاح مسئولان اجرایی استفاده کند به گونه ای که برخی به واسطه همین ویژگی به او لقب شاگرد اول مجلس داده اند .
به لحاظ رابطه دوستانه و رفاقت قدیمی که بنده با وی داشته ام شهادت میدهم که فلاحت پیشه نماینده پاکدستی است . اهل سوء استفاده مالی و ثروت اندوزی از راه حرام نیست این در حالی است که شایعات زیادی در این خصوص علیه وی به راه افتاد و بعدا خلاف آن مشخص شد

در کنار نقاط مثبتی که ایشان دارد ، ضعف هایی نیز در کارنامه و عملکرد او مشاهده می شود . به نظرم مشکل اصلی فلاحت پیشه ناباوری او به خرد جمعی است هر چند وی در هر محفل و مجلسی به موضوع مشورت و خرد جمعی اشاره میکند اما در عمل نتوانسته است از قابلیت های نخبگان شهرستان و استان در جهت منافع حوزه انتخابیه اش استفاده کند . حتی اگر بخواهد موضوعی را به مشورت بگذارد نمی تواند مشاورین خوبی برای آن موضوع برگزیند . او ترجیح می دهد آنچه را که خود تشخیص می دهد جامه عمل بپوشاند ، اگر هم تشخیص او نتیجه مثبتی در پی نداشته باشد ، ید طولایی در توجیه و فرافکنی دارد . من حیث المجموع فلاحت پیشه در کسوت نمایندگی به یک ماهی می ماند که تازه از آب بیرون جهیده باشد ، لیز و غیر قابل کنترل.دکتر موسی پرنیان
برخی از مسائل حاشیه ای نیز در سالهای اخیر به وی منتسب کرده اند مثل قبیله گرایی و ایل بازی . معتقدم فلاحت پیشه شخصا اعتقادی به این مولفه ها ندارد اما اطرافیان و برخی از مشاوران نزدیک او ، موضوع را حاد کرده اند . او در انتخابات اخیر صراحتا بر این ضعف خود اقرار کرد و قول داد آن را کم رنگ کند . انشالله که چنین باشد .

 • ✅✅✅ دکتر موسی پرنیان

یکی از اقدامات مهم نمایندگان ادوار گذشته و اکنون پیگیری اختصاص پردیس دانشگاهی تحت نظر دانشگاه رازی به اسلام آباد غرب بود که با راه اندازی دانشکده فنی شروع شد.متاسفانه اکنون هیات رئیسه محترم دانشگاه رازی نظری کاملا مخالف با حمایت وتوسعه آن دارند و نماینده محترم هم توجه کافی ندارند ودر چند دوره نمایندگی ایشان حرکتی لاکپشتي داشته است.این در حالی است که تقریبا در دانشگاه رازی بیش از پنجاه نفر استادیار و دانشيار از غرب استان و اسلام آباد غرب حضور دارند .ایشان اگر روحیه نخبه ستیزی خود را کنار گذارند و نخبگان را رقیب به حساب نیاورند می تواند در تعامل با وزارت ودانشگاه رازی و بکارگیری این دوستان دانشگاهی موجبات پیشرفت وتوسعه پردیس دانشگاهی را فراهم آورند.
متاسفانه در اسلام آباد غرب همیشه فضا به گونه ای است که عملکرد نماینده و برنامه های ایشان ملاک و معیار سنجش و انتخاب قرار نمی گیرد بلکه جریانها و اقداماتي دیگر تعیین کننده می باشند لذا نماینده کمتر به فکر عملکرد و ارائه کارنامه می باشد.

 • ✅✅✅ آقای فریبرز منصوری

دامنه ی موضوع مباحثه بسیارگسترده لست بهتر بود عملکرد نماینده دریک حوزه ی محدود  منطقه ای ، استانی و ملی بررسی  شود تا منتج به نتیجه ی مطلوب باشد.فریبرزمنصوری
 جناب دکتر حسینی  عزیز نیکو اشاره فرمودیدد شعار انتخاباتی تبلور عینی اندیشه ی سیاسی  رجال سیاسی است وتحقق یا عدم تحقق ان قضاوت ها را متفاوت میسازد امید وارم دوستان عالمانه ، منصفانه و کارشناسانه نقد کنند تا  صداقت ودقت نظر نماینده ی محترم درگزینش شعارها البته با درنظر گرفتن  موانع ومحدودیتها واهداف انتخاباتی وصدالبته همسویی بااخلاق به دست بررسی ونقدسپرده شود ونماینده ی محترم نیز عالمانه  وعاقلانه با ان مواجهه نماید.
به عنوان یک منتقد و کسی که ازدوران دانشگاهی با اقای دکتر فلاحت پیشه اشنایی دارم عرض میکنم قابلیت های فردی ایشان به عنوان یک نخبه ی اسلام ابادی برکسی پوشیده نیست وهمواره مایه ی مباهات است اما درحوزه ی نمایندگی مجلس ضمن اینکه درسطح کلان نام اسلام اباد رابرجسته کرده است شایسته ی تقدیر است اما این نماینده ی توانا ومدعی درسطح منطقه ای نتوانسته است محور وحدت وهمگرایی سیاسی اجتماعی باشد اقای فلاحت پیشه نتوانسته رابطه ی خود را بانخبگان حوزه ی انتخابیه اش توسعه دهد البته باهوادارانش ظاهر رابطه راحفظ کرده لست سوال اینجاست چرا اقای فلاحت پیشه که ادعای توسعه یافتگی دارد  با منتقدینش فاصله گرفته است چرا حضورش در منطقه اینقدر کم رنگ است اشکال دیگر ایشان دخالت مفرط درعزل و نصب مدیران است به اعتقاد حقیر به صلاح ایشان است که روند مدیریت را به دستگاه اجرایی بسپارد تا بتواند بر عملکرد مدیرانش بدون اغماض نظارت کند ومطالبات  مدیریتی خودرا بالا نبرد در نهایت دفاع ایشان از عملکرد دولت و دولتمردان مظلوم ولو با انگیزه ی شخصی قابل ستایش است.

حضور مکرر اقای دکترفلاحت پیشه دربحث های کارشناسی صدا وسیما دلیل برمنحصربه فرد بودن اظهارات ایشان نیست اولا بدنه ی اصلی رسانه ازاصول گرایان وریاست سازمان هم گروه ایشان دردانشگاه علامه است دوما سازمان جرات استفاده از چهره های علمی بی ملاحظه و منتقد را نداره وگرنه خوداقای فلاحت پیشه هم میداند اجازه بدهند وموقعیت ایجاب کنه اسلام اباد پراز نخبه است تا چه برسد به کشور.

بنظرحقیر کثرت سوال وتذکر ازسوی نمایندگان مناطق محروم همیشه با قهر دولت مردان وبی تفاوتی انها نسبت به مشکلات منطقه همراه بوده و الا مادر طول سه دوره حضور پرسوال و تذکر اقای فلاحت میشه باید وضعیت متفاوتی داشته باشیم که متاسفانه اینگونه نیست هرچند شاخصی برای حضور موثر نماینده محسوب میشود.

 • ✅✅✅ دکتر مصطفی خان محمدی

 آقای فلاحت پیشه دارای تحلیل و نگاه خاص خودشان به مسایل کلان سیاسی و بین المللی هستند و به راحتی میتوانند خودشان را در صدر تحلیل گران روز ایران قرار دهند. علاوه بر این به پشتوانه سه دوره نمایندگی کاملا به وظایف یک نماینده تسلط کافی دارد . نکته مهم اینجاست که در حوزه اسلام اباد افراد  باید از این مزیت های فراوان خودشان بهره بیشتر ببرند. کاش نمود محلی ایشان همتراز نمود ملی شان باشد که بخشی از آن به گزینش مدیران لر می گردد.
آقای فلاحت پیشه با توجه به تخصص و سابقه شان در طول هفته معمولا در تلویزیون به طور زنده دعوت میشوند و تحلیل هایی را مطرح می کنند به طور مثال دفاع از برجام و سرمایه‌گذاری توتال ایشان را نزد  کارگزاران و دولتمردان فردی دارای تحلیل و دیدگاه معرفی می کند به طوری که همه با او آشنایی دارند . همین ویژگی ها می تواند توان چانه زنی ایشان با وزرا و دولت را افزایش دهد . همین وضع را با دوره قبلی مقایسه کنید که نماینده اسلام اباد حتی نیم ساعت زنده بر روی آنتن نبودند . منظور از نمود ملی حضور فعال ایشان در سطح سیاست کلان است که مزیتی بزرگ است.

 • ✅✅✅ آقای رضا جلیلیانرضا جلیلیان

در نقد و بررسی کارنامه و عملکرد جناب اقای فلاحت پیشه ، باید عرض کنم که بنده در دوره هفتم مشغول تحصیل در تهران بودم و در جریان انتخابات حوزه ی انتخاباتی ایشان نبودم و دورادور مسایل را پرس وجو میکردم ولی در دوره هشتم با توجه به عدم حضور کاندیدای اصلاح طلب ، بخشی از بدنه ی اصلاح طلبان شهر مجبور شدند که از ایشان حمایت کنند که این دوستان به بنده امر کردند که بیانیه ی اصلاح طلبان را تنظیم و قبل ازسخنرانی اقای فلاحت پیشه در تالار امام رضا قرایت کنم که بنده بیانیه را با شاخص های مدنظر اصلاح طلبان مرقوم کردم و در همان مجلس قرایت کردم, که یادم هست ایشان در آن دوره  در مجالس شبانه که داشتیم خود را اصول گرای اصلاح طلب خطاب می کردند و خود را به تنه ی درخت اصول گرا تشبیه نمودند نه شاخ و برگ.
دوره ی هشتم چندان کارنامه ی مثبتی از خود ارایه ندادند که همین باعث شد در دور ه ی نهم با اقبال عمومی مردم مواجه نباشد و در دوره ی دهم که ایشان با رقابت تنگاتنگی توانستند پیروز میدان شوند باز بنده در صحنه و جریانات انتخابات شهر نبودم.

 • ✅✅✅ آقای نصراله محمدی زاد

نقد عالمانه دوستان نه تنها ارزش عملکرد اقای دکتر فلاحت پیشه راکم نمی کند بلکه تلنگری برای وی است که بیشتر به خود آید و نقش خدمات رسانی خود را در حوزه های مختلف تقویت نماید، در غیر اینصورت مردم همواره نشان داده اند که قائم به شخص نمی باشند و در زمان انتخابات بهترین ها را انتخاب خواهند نمود.
متاسفانه فرهنگ عدم پاسخگویی و دروغ پردازی در حال نهادینه شدن است که این آفت بزرگی است.
اینجانب به عنوان عضو کوچکی از مجموعه ستادی دکتر فلاحت پیشه در شهرستان دالاهو و دبیر ستاد مرکزی در زمان انتخابات قول و برنامه های زیادی توسط منتخب مردم ارائه شد که متاسفانه تنها آثاری که می بینیم فقط نطق های بی فایده است که تا کنون آثاری در زندگی مردم محروم دو شهرستان نداشته است.
اینجانب اعتقاد دارم هر فردی با توجه به توانائی هایش می بایست گذشته و ریشه خویش را فراموش نکند و از همه مهم تر گسترش فرهنگ دروغ ،عدم صداقت ، عدم پاسخگویی متاسفانه از عملکرد منتخب مردم بیشتر خود را نمایان کرده است و این باعث خواهد شد که مردم در دور آینده در خصوص ایشان تجدید نظر داشته باشند.
باعرض پوزش از عزیزان و. هواداران آقای فلاحت پیشه و احترام برای رأی مردم متاسفانه در یک سال گذشته عملکرد مثبت و تاثیر گذار در زندگی مردم ندیده ایم.
ای کاش آقای فلاحت پیشه شش ماه در مجلس سکوت نماید تا مردم حداقل از خدمات دولت تدبیر و امید بهرمند شوند.

 • ✅✅✅ آقای محسن مبارکی

ابتدا بايد گفت هر نماينده اى كه بعنوان وكيل مردم انتخاب ميشود بايد بداند هر كارى يا به اصطلاح هر تلاشى كه انجام ميدهد جزو وظايف اوست و اين مسئله هم بر مردم روشن شود که کاری که او انجام می دهد جزو وظایف اوست و نياز به هياهو و غوغا سالارى ندارد كه بيايم به خاطر سفرى به خارج از كشور و يا انجام هر كارى چندين بنر تشكر بر سطح شهر نصب شود ، در اينجا ما مردم هم خودمان كوتاهى ميكنيم و براى وظيفه اى كه انجام ميدهند بنر تشكر نصب ميكنيم و خودمانيم كه كمك به غوغا سالارى ميكنيم

دوم اينكه هر نماينده اى بايد برخورد اطرافيانش را بررسى  كند كه خداى ناكرده اطرافيانش به دليل ارتباط با نماينده به مردم فخر نفروشند و مردم را برده خود حساب كنند و اگر كسى نقدى بر نماينده داشت با هجوم و رفتارى جنگ طلبانه جوابگوى مردم نباشند
حتى در برخى موارد در فضاى مجازى مردم را تهديد ميكنند و هتك حرمت به مردم را مثل آب خوردن انجام ميدهند
 
سوم اينكه نماينده اى كه تازه انتخاب شده فعاليت هاى ناتمام نماينده قبل را كه تا حد تكميل برده و بدليل اتمام دوره به اتمام نرسيده  و اگر ايشان از آن فعاليت كه شايد ٧٠ يا ٨٠ درصد پيشرفت داشته را تمام و كامل كند آنرا مصادره كند و بگويد من انجام دادم كه اين امر واقعا از انصاف بدور است

چهارم اينكه در زمان تبليغات به مردم وعده هاى پوشالى ندهد بخصوص وعده كار به جوانان و بعد از انتخابات آن پل هاى ارتباطى كه با مردم داشته را قطع و يا به ديگران بسپارد كه اين امر فريب دادن مردم است

پنجم اينكه اگر نماينده اى داراى نفوذ بود از اين مسئله براى رفع مشكلات مردم تلاش كند نه حذف رقيبان انتخاباتى و مهندسى انتخابات به نفع خود
 
ششم اينكه براى كسب راى باعث نفاق و كينه بين مردم و طوائف منطقه نشود كه اين امر نه تنها سودى براى مردم ندارد بلكه قبيله گراى را رواج ميدهد
البته اين را بگويم ما مردم در بعد سياسى آلزايمر داريم از كسى كه انتخاب كرده ايم به دليل رفتارش در طول چهار سال انتقاد ميكنيم بعد موقع انتخابات با پيش آوردن مسايل احساسى مردم به مانند پيش آوردن بحث دينى مردم حساس ميشوند و فراموش ميكنند تا ديروز منتقد بوده ايم و دوباره سراغ انتخاب اشباه و تكرار انتخاب اشتباه ميشويم

مسئله آخر اينكه حاميان نماينده خواهشا بجاى مقايسه نماينده منتخبشان با هر نماينده ضعيفى اگر به فكر پيشرفت و ملت هستند عملكرد اورا با نماينده گان قوى مجلس مقايسه كنند نه نمايندگان ضعيف و با اين مسئله به مردم فخر بفروشند.

 • ✅✅✅ آقای دلشاد بالش زر

نقدی که اینجانب به آقای فلاحت پیشه دارم اینست که:
چرا ایشان با بقیه نمایندگان همراه نیستند؟
چرا در جلسات مجمع نمایندگان شرکت نمی کنند؟
اینکه دوستان می فرمایند اعضای ستاد ایشان با دکتر روحانی بوده اند ، بنده کسانی را از اعضای ستاد آقای جاسمی می شناسم که در ستاد دکتر روحانی فعال بوده اند ولی خودشان در ستاد آقای رییسی بودند، لذا حمایت اعضای ستاد به معنای حمایت خود نماینده نیست.
ایشان اگر واقعا حامی دکتر روحانی بودند مثل آقای صفری یک نصف روز وقت می گذاشتند 4 ستاد دکتر روحانی را سرکشی می کردند که مردم هم ببینند.
مردم اسلام آباد 70درصد به آقای روحانی رای دادند.این جناب نماینده باید می آمدند بین مردم و اعلام میکردند که همراه دولت هستند نه اینکه کمین کنند ببینند کی رییس جمهور میشه بعد ازش حمایت کنند.
و مورد دیگر اینکه:
ایشان بفرمایند در زمینه مشکلات روستایی چه اقدامی در طول یکسال گذشته انجام داده اند.
مخصوصا مناطقی که رای نداشتند مانند دهستان حومه شمالی.
و خارج از این قضایا:
امروز کشور ما دچار بحران کم آبی هست.ایشان چه کاری در این زمینه انجام داده اند؟
در این مورد هم اگر توضیحی دارند ممنون می شوم که پاسخ بفرمایند.

 • ✅✅✅آقای سیدنورالدین فاطمی نژاد

با سلام ابتدا جهت تفهیم موضوع به شرح وظایف یک نماینده مجلس می پردازم..
وظایف اصلی نمایندگان مجلس به عبارتند از :
الف) قانون گذاری
ب) نظارت
الف ) قانون گذاری :
بر اساس اصل هفتاد و یکم قانون اساسی مجلس شورای اسلامی صلاحیت عام قانون گذاری را دارا می باشد (( مجلس شورای اسلامی در عموم مسائل در حدود مقرر در قانون اساسی می تواند قانون وضع کند))
ب) نظارت
مجلس شورای اسلامی علاوه بر وظیفه قانون گذاری ، مسئولیت های نظارتی نیز بر عهده دارد
با نظارت ( دخالت) مجلس در تشکیل دولت :
وزرا پس از انتخاب توسط رئیس جمهور برای گرفتن رأی اعتماد به مجلس معرفی می شوند ( اصل ۱۳۳ قانون اساسی) و مجلس باید نظر خود را مبنی بر اعتماد یا عدم اعتماد به فرد فرد آنها اعلام کند ( اصل ۸۷ قانون اساسی)

با خواندن و بررسی شرح این وظایف است که می توان فهمید جایگاه مجلس شورای اسلامی در کشور ایران جایگاه رفیع و بالایی است و این نمایندگان مردم هستند که در برنامه ریزی ها و سیاست گذاری های کلان جامعه از قدرت و توانایی بالایی برخوردار هستند .
پس همانگونه که مشخص شد کار نماینده مجلس رفع مشکلات شخصی موکلانش نیست زیرا این کار هیچ وقت عملی نخواهد شد و چنانچه هر کاندیدایی چنین ادعایی کند قطعا سخنی به گزاف گفته و چنین شخصی نه تنها به اصول اخلاقی و شرعی پایبند نیست بلکه از وظایف و اختیاران و صلاحیت نمایندگان مجلس نیز بی اطلاع است.
همه ما باید بدانیم ؛ سرمایه گذاری ، ایجاد کارخانجات تولیدی ، عزل و نصب مدیران دستگاه های دولتی ، رفع بیکاری و ایجاد اشتغال ، ارائه خدمات از قبیل آب ، جاده ، برق ، گاز ، تلفن و غیره از وظایف قوه مجریه و نماینده عالی دولت در شهرستان یا استان است نه نمایندگان.
نماینده مجلس در مقام وکیل مردم موظف به نظارت بر اجرای این امور در منطقه و کشور است و حق دخالت در اجرای آنها را ندارد.
اکنون اقدامات و عملکرد جناب دکتر فلاحت پیشه را به عنوان نماینده مردم شریف اسلام آباد غرب در مجلس شورای اسلامی در دوره های هفتم ، هشتم و دهم را مورد نقد و بررسی قرار می دهیم.
در هفتم خرداد هشتاد و سه در حالی که همه چهره شاخص اصلاح طلب  توسط شورای محترم نگهبان رد صلاحیت شدند میدان مبازرات انتخاباتی بدون رقیب جدی برای این کاندیدای اصولگرا مهیا گشت که با حمایت اقوام مختلف ( به خصوص پیروان اهل حق ) موفق به کسب حداکثری آرا شد و به مجلس هفتم راه یافت در این دوره اقلیت اصلاح طلب در مجلس حضور داشتند و اکثریت در دست جناح اصولگرا بود و اما در این مجلس چه اقداماتی صورت گرفت
ابتدل به اعضای حقوقدانی که توسط رئیس قوه قضائیه معرفی شده بودند رای مثبت داد در حالیکه این اشخاص در مجلس ششم رای مثبت را دریافت نکرده بودند و کاملا در تضاد با مجلس ششم عمل نمودند.
 طرح تثبیت قیمت ها : یکی از مصوبات جنجالی مجلس هفتم طرح تثبیت قیمت ها بود که بر اساس آن دولت خاتمی را از افزایش تدریجی قیمت برخی اقلام یارانه دار همچون سوخت و کالاهای عمومی منع می کرد. دکتر حدادل عادل این طرح را هدیه مجلس هفتم به مردم نامید.
به گفته منتقدین ، این طرح نه تنها که باعث کاهش تورم نشد ، بلکه نرخ تورم را از ۱۵% به ۲۴% رسانده ، شرکت های دولتی را زیانده کرده و برنامه چهارم توسعه را نیز مخدوش ساخت.
بگفته برخی کارشناسان ، این مصوبه منجر به تورم انفجاری پس از سهمیه ای کردن بنزین و دورتر شدن از اهداف اصلی برنامه چهارم توسعه ( هدفمند کردن یارانه ها)‌ گردید.
وضعیت صندوق ذخیره ارزی ، بیکاری مفرط ، عدم تخصیص اعتبارات به بخشهای مختلف اقتصادی، تورم شتابان ، همه و همه از یکسو و مخاطرات سیاسی ( حمله نظامی آمریکا و همپیمانانش ، تهدیدات نظامی امارات متحده عربی ، جمهوری آذربایجان و …) از سوی دیگر تصویر دهشت آور از تفکر اقتصادی حاکم بر مجلس شورای اسلامی  دور هفتم را نمایان می سازد.
سهمیه بندی بنزین : پس از روی کار آمدن دولت احمدی نژاد ، مجلس هفتم با زیر پا گذاردن مصوبه قبلی خود در طرح تثبیت  قیمت ها ، طرح سهمیه بندی بنزین را تصویب کرد.
سئوالم از آقای دکتر فلاحت پیشه به عنوان نماینده دوره هفتم این است به هنگام تصویب این مصوبات کجا بودند
یا تنها در خدمت منافع حزبی بودند ..
و اما در مجلس هشتم در اسفند ماه ۸۶ برگزار گردید و باز هم انبوه رد صلاحیت ها تقریبا جناب دکتر فلاحت پیشه را به فردی بی رقیب در این انتخابات تبدیل کرده بود که باز هم با حمایت اقوام مختلف و متاسفانه خواص اصلاح طلب دوباره به مجلس راه یافتند و ایشان در هر دو مجلس هفتم و هشتم عضو ائتلاف اصولگرایان مجلس بودند . رد صلاحیت های گسترده اصلاح طلبان در کنار فضای سیاسی خاص کشور در آن دوران باعث شده بود تا اصولگرایان بدون نگرانی رقابت ، اکثریت مجلس را در دست بگیرند ، در این دوره و به دلیل نوع برنامه ریزی دولت دهم جریان تازه ای در فضای سیاسی مجلس ظهور کرد.

که از آن ذیل عنوان جریان پایداری یاد می کردند. قوانینی چون هدفمندی یارانه ها که بار سنگینی را بر دوش دولت بعدی قرار داده از جمله مصوبات اقتصادی مجلس هشتم است جناب دکتر فلاحت پیشه مواضع شما کاملا در این دو مجلس روشن و بر کسی پوشیده نیست و اما در مجلس نهم باز هم شاهد عدم حضور چهره های شاخص اصلاح طلب که مورد لطف شورای نگهبان قرار گرفتند بودیم رقابت بین دو کاندیدای اصولگرا هیچ جذابیتی برای قشر جوان و روشنفکر نداشت تنها به علت اقداماتی که جناب دکتر فلاحت پیشه در طی مجالس هفتم و هشتم با استفاده از رانت  نمایندگی و همراهی دولت همفکر ایشان دخالت در امور عزل و نصب مدیران اجرایی و بکارگیری مدیران سفارشی و استخدام های بی ضابطه در ارگان های مختلف تحت حمایت ایشان که باعث کاهش محبوبیت ایشان در بین عامه مردم شد و فضای انتخاباتی را برای کاندیدای همفکر ایشان جناب جلیلیان که با استفاده از اعتبار قضایی و جذب قومیت های مذهبی توانست به مجلس راه پیدا کند و یک دوره ضعیف تر را برای این شهر به ارمغان آورد .

جناب دکتر فلاحت پیشه در این دوره تنها به عنوان مشاور شخص قالیباف در شهرداری تهران بودند هیچ سمتی را از دولت همفکرشان به ایشان پیشنهاد ندادند
و اما در دولت آقای روحانی و در دور دهم با توجه اینکه باز از الطاف شورای نگهبان بی نصیب نبودیم دوباره دو رقیب اصولگرا چهره های مطرح انتخابات بودند با توجه به شرایط انتخابات و نحوه برگزاری آن و برانگیختن احساسات قومی ، مذهبی مجلس دهم نیز شاهد حضور جناب دکتر فلاحت پیشه که خود را کاندیدای مستقل معرفی نمودند و در برخی جلسات خود را متعهد به دفاع از مطالبات اصلاح طلبان عنوان کردند به عنوان نماینده مجلس بودیم . در سال اول مجلس دهم  ایشان در جلسه استیضاح وزیر دولت اعتدال به عنوان منتقد حضور داشتند که وزیر آموزش و پرورش علی رغم نقد ایشان از مجلس رای اعتماد گرفت و برگ دیگری درکارنامه ایشان در دفاع از منافع حزبی ورق خورد که معنای کاندیدای مستقل را می شد کاملا فهمید !!

تنها اقدامات مثبت دکتر فلاحت پیشه در طی این دوره حمایت از برجام و دفاع از تیم مذاکره کنندگان کشورمان می باشد که البته شاید حضور و حمایت قاطع مردم از دولت روحانی باعث تعییر تاکتیکی برخی چهره های شاخص جناح اصولگرا در این برهه زمانی شده باشد تا بیشتر از این در مقابل قدرت مردم قرار نگیرند

 • ✅✅✅ علی پرندین

به اعتقاد بنده دکتر فلاحت پیشه به لحاظ سواد و آکادمیک و دانش نظری از سطح خوبی برخوردار است.علی پرندین
ایشان از قدرت بیان مطلوبی نیز بهره مند می باشد.
این ویژگی ها که با تجربه سه دوره حضور در مجلس توام گردیده ، موجب شده تا دکتر فلاحت پیشه تسلط خوبی نسبت به حوزه وظایف و اختیارات و نیز سایر مسایل مرتبط با یک نماینده در مجلس به دست آورد.
من حیث المجموع ، دکتر فلاحت پیشه قابلیت های فردی لازم برای امر وکالت را داراست و از این حیث او در زمره برترین شاخص ترین نمایندگان استان کرمانشاه قرار دارد.
ایشان همچنین در یک دهه گذشته ارتباط خویش با رسانه ها را گسترش داده و موقعیت نمایندگی نیز کمک عمده ای به این روند نموده به گونه ای که نام دکتر فلاحت پیشه همواره در فضای رسانه ای در قامت یک تحلیلگر و یا مقاله نویس به چشم میخورد.
همچنین وی به خوبی نحوه اعمال فشار بر مسولین دولتی با بهره گیری از ابزارهای نظارتی یک نماینده را بلد است.
در طول یک دهه گذشته دکتر فلاحت پیشه نامورترین سیاستمدار و نیز موثرترین شخصیت حوزه انتخابیه اسلام آبادغرب و دالاهو بوده است.
اما نماینده ادوار هفتم و هشتم و دهم اسلام آبادغرب بی شک دارای کاستی هایی نیز هست.
به اعتقاد بنده دکتر فلاحت پیشه از ظرفیت و قابلیت های خویش به نحوی شایسته در جهت پیگیری مطالبات عمومی استفاده نکرده وگرنه با عنایت به حضور قریب به یک دهه ای ایشان در مجلس ، باید اندکی از بار محرومیت ، فقر و بیکاری از رخسار منطقه زدایش میشد.
به نظرم تعهد دکتر فلاحت پیشه به قول ها و وعده هایش به گواه خیلی ها ، محل اشکال است.
ارتباط با رسانه ها اگرچه سودمند است اما افراط در این موضوع موجب شده تا بخشی از زمان یومیه ایشان که باید صرف پرداختن به امورات مردم و مطالبات بی انتهای حوزه انتخابیه شود را تلف خواهد نمود ضمن اینکه مشاهده نشده است که وی از ظرفیت ارتباط با رسانه به نفع حوزه انتخابیه بهره گیری نماید.
به اعتقاد بنده دکتر فلاحت پیشه در ایجاد گسست های اجتماعی و تهدید وفاق جمعی و به حرکت درآوردن تعصبات قومی و قبیله ای در منطقه که خود منشا آسیب های دیگری نیز گشته است، بازیگر مهمی بوده است.
انتقاد از بی توجهی به منابع بومی انسانی در مدیریت ها و عدم حمایت از نخبگان شهرمان نیز متوجه ایشان می باشد.
نگاه انتقاده بخش اعظم نخبگان و فعالان منطقه به ایشان مسیله قابل تاملی است.
در حوزه سیاسی نیز ایشان فاقد ثبات کافی در بیان تعلق خود جریانات سیاسی می باشد.  اصولگرایی ، اصلاح طلبی و اخیرا نیز مستقل جریانات سیاسی هستند که دکتر فلاحت پیشه بعضا خود را متعلق به آنها دانسته است.
گزینش مشاوران اصلی از یک حوزه جغرافیایی خاص و مبتنی بر نگاه قومی آسیب های زیادی متوجه او کرده است.
لذا تلخیصی ازانتقادات از عملکرد ایشان در حوزه های مختلف به شرح ذیل می باشد:

حوزه اقتصادی و معیشتی:
باقی ماندن فقر و محرومیت و بیکاری در منطقه

حوزه اجتماعی:
تضعیف وفاق اجتماعی – شقه شقه کردن بدنه جامعه

حوزه فرهنگی:
احیای ارزش های سنتی منسوخ شده همچون قبیله گرایی

حوزه سیاسی:
رفتارهای پوپولیستی به ویژه در ایام تبلیغات انتخاباتی –  بی ثباتی در مواضع و جهت گیری های سیاسی

 • ✅✅✅ آرش منصوری

بنظرم مهم ترین نقد وارده بر جناب فلاحت پیشه عدم مواضع شفاف سیاسی راجع به مسایل جاری و ساری در کشور هست .آرش منصوری
این توقع از ایشان توقع بجایی است که در بزنگاه های تاریخی صراحتا موضع خود را اعلام کنند و از تریبون هایی که در اختیار دارند برای تبیین این مواضع استفاده نمایند.
راجع به قضیه بورسیه های غیر قانونی، املاک نجومی، حقوق شهروندی، نحوه عملکرد دستگاه قضایی و نهادهای امنیتی با منتقدان و فعالان سیاسی،
و بویژه حقوق اساسی شهروندان که گاها با چالش جدی مواجه گردیده موضع مشخصی از ایشان را سراغ نداریم. نماینده در درجه اول باید مدافع حقوق اساسی و بنیادین افراد باشد.
یه ضرب المثل انگلیسی می گوید قول زمان انتخابات مانند شعر است و عمل به آن به نثر در آوردن شعر است.  همیشه تبدیل شعر به نثر کار سختی بوده و معمولا مفاهیم مستتر در شعر را نمی توان براحتی به نثر در آورد.
عمل به قول و وعده های ایام تبلیغات به پارامترها و متغیرهای مختلفی بستگی دارد که گاهی از کنترل وعده دهنده خارج است
ولی وعده دهنده در زمان تبلیغات بایستی با لحاظ جمیع شرایط وعده ای دهد که امکان تحققش وجود داشته باشد.

ارسال دیدگاه

خبرنگار ریژاونیوز باشید
قطع شمار ریژاو
نشریه آنلاین زنان ریژاو
جذب تبلیغات
تیتر نیوز
کمک به برنامه جهانی غذا