امروز : دوشنبه ۵ تیر ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۴/۰۵ - ۱:۳۱ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

کشف یک شبکه فساد در ماده ۱۰۰ شهرداری/ دستگیری ۵۰ تروریست/ آخرین وضعیت پرونده گلیم و گبه

کشف یک شبکه فساد در ماده ۱۰۰ شهرداری/ دستگیری ۵۰ تروریست/ آخرین وضعیت پرونده گلیم و گبه   دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه از کشف و انهدام یک شبکه دلالی، ارتشا و سوءاستفاده گسترده مالی در کمیسیون ماده 100 شهرداری کرمانشاه خبر داد و گفت: بیش از 40 نفر در این ارتباط شناسایی، دستگیر و […]

کشف یک شبکه فساد در ماده 100 شهرداری/ دستگیری 50 تروریست/ آخرین وضعیت پرونده گلیم و گبه

 محمد حسین صادقی دادستان کرمانشاه

دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه از کشف و انهدام یک شبکه دلالی، ارتشا و سوءاستفاده گسترده مالی در کمیسیون ماده 100 شهرداری کرمانشاه خبر داد و گفت: بیش از 40 نفر در این ارتباط شناسایی، دستگیر و تحت بازجویی قرار گرفته اند.

کرمانشاه دیلی:  نعمت صادقی روز یکشنبه چهارم تیر در نشستی خبری با خبرنگاران استان کرمانشاه افزود: تعدادی از متهمان تبرئه و تعدادی هم تحت قرار بازداشت آزاد شده اند.
به گفته وی ‘تعدادی از اعضای دوره چهارم شورای شهر کرمانشاه و پرسنل شهرداری جز متهمین تحت تعقیب هستند.’
آنچنان که این مقام قضایی عنوان کرد، شناسایی و برخورد با این شبکه از روزهای پایانی سال 95 آغاز شده است.
صادقی در عین حال اظهار داشت: البته اقدامات مجرمانه این عده از افراد نباید باعث نادیده گرفتن خدمات صادقانه قاطبه پرسنل خدوم و پاکدست شهرداری و شورای شهر شود.

دستگیری 50 عنصر تروریستی در استان
دادستان کرمانشاه در ادامه نشست خبری گفت: بعد از حمله تروریستی تهران تاکنون بیش از 50 نفر از عناصر مرتبط و پشتیبان گروه های تروریستی در استان کرمانشاه احضار و بازداشت شده اند.
او افزود: مقادیر قابل توجهی از کمربندهای انفجاری، چاشنی های الکترونیکی و تسلیحات از دستگیر شدگان کشف و ضبط شده است.
صادقی با بیان اینکه با عقبه، عناصر، تیم ها و پشتیبانان گروه های تروریستی برخورد جدی شده است، گفت: اشراف و احاطه کامل اطلاعاتی در استان و مرزهایی آن برقرار است و ادعای تیراندازی و درگیری در مرزها کذب است.
در حمله تروریستی عناصر گروه تکفیری داعش به مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر امام خمینی در ۱۷ خرداد امسال 18 نفر شهید شدند.
صادقی در این باره تأکید کرد: کردهای غرب کشور از دیرباز مرزدارانی وطن پرست، غیور و حماسه ساز بوده اند و رسالت‌های آنها در طول دوران دفاع مقدس در صفحات تاریخ این مرز و بوم ثبت و ضبط است از این رو اقدام تروریستی تهران نباید به نام یک قوم ثبت شود.

آخرین وضعیت پرونده ‘گلیم و گبه’
مهمترین پرونده قضایی استان کرمانشاه از مهرماه ۹۵ تاکنون مربوط به فردی به نام م.م است که در قالب مکتب ‘فرش، گلیم و گبه کرمانشاه’ صدها میلیارد تومان از مردم استان کلاهبرداری کرده است.
صادقی درباره آخرین وضعیت این پرونده گفت: فرش هایی که متهم از آستان قدس رضوی خریداری کرده بود طی مذاکراتی با مسئولان آستان با همان قیمت خریداری شده یعنی حدود ۲۰ میلیارد ریال برگردانده شد.
او همچنین گفت: مذاکرات خوبی با خانه فرش ایران برای بازاریابی و فروش فرش ها، نخ ها و پشم موجود در کارگاه های مکتب فرش و گلیم صورت گرفته است.
دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه همچنین گفت: بخشی از اموال موجود مشیری در زابل، نیشابور و فیروز آباد فارس با اعطای ماموریت به یکی از پرسنل دادگستری استان تعیین تکلیف شده است.
این مقام قضایی کرمانشاه در ادامه از جذب 70 وکیل برای پیگیری شکایات سپرده گذاران پرونده فرش، گلیم و گبه خبر داد و گفت: ورود به موقع دستگاه قضایی به این پرونده باعث شد از اتفاقات بسیار بدی جلوگیری شود.
آنچنان که صادقی بیان کرد: دادستان کل کشور به صورت مستمر در جریان روند تحقیقات و اقدامات قضایی این پرونده قرار دارد و رهنمودهای لازم را درباره آن ارائه می‌کند.
او به مردم توصیه کرد که نسبت به وعده‌های نشدنی و غیرمتعارف هوشیار باشند و توجه کنند که تبلیغات گسترده محیطی برای تایید اعتبار و صلاحیت یک شرکت یا فرد کافی نیست.
به گفته این مقام قضایی ‘متهم ۲۴۷ میلیارد تومان پول از مردم دریافت که البته حدود یک سوم آن را به عنوان سود بین سپرده گذاران توزیع کرده است.’
صادقی به مردم اطمینان داد که دستگاه قضایی به صورت شبانه‌روزی پیگیر این پرونده است.
پرونده مکتب فرش، گلیم و گبه 20 هزار شاکی دارد که با وعده دریافت سود 60 و 70 درصدی سرمایه خود را در اختیار مشیری گذاشته بودند.

** جریمه 5 تا 10 میلیونی 70 نامزد متخلف شورای شهر
شایعات بسیاری درباره صحت انتخابات شورای شهر کرمانشاه مطرح و باعث شد که نتیجه انتخابات با حدود یک ماه تاخیر به تایید هیات نظارت بر انتخابات استان برسد.
صادقی در این زمینه به تدابیر و اقدامات دادگستری استان برای پیشگیری از وقوع تخلف پیش از برگزاری انتخابات اشاره و عنوان کرد: عدم رعایت چارچوب‌های قانونی در تبلیغات انتخاباتی به اموال عمومی، پلها تابلوها، دیوار ادارات و منافع مردم خساراتی وارد کرد که ما در این زمینه اعلام کردیم نصب کنندگان این تبلیغات باید خود اقدام به پاکسازی شهر کنند اما متاسفانه استقبالی از این تذکر نشد.
دادستان کرمانشاه افزود: به همین دلیل دادستانی به شهرداری اعلام کرد میزان خسارت این تبلیغات غیرقانونی ارزیابی و سهم هر یک از نامزدهای متخلف تعیین شود که پس از بررسی‌ها مجموع خسارت ها حدود ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال و سهم ۷۰ نامزد متخلف هر ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون ریال تعیین شده است.
به گفته وی اگر نامزد های متخلف خسارت تعیین شده را به موقع پرداخت نکنند، دادستانی کرمانشاه از طریق ساختارهای قانونی اقدام به برخورد با آنها خواهد کرد.
صادقی درباره تخلف در روز انتخابات هم اظهار داشت: در این زمینه ۷۵ نفر از جمله برخی مدیران دولتی به دادسرا احضار شده اند و موضوع در دست بررسی است.
به گفته او تخلفات انتخاباتی در انتخابات شورای شهر کرمانشاه در نتیجه انتخابات تاثیرگذار نبوده است.

** پیش فروش آپارتمان ممنوع؛ مگر به یک شرط
صادقی در بخش دیگری از این نشست خبری درباره پیش فروش آپارتمان بدون تنظیم سند رسمی هشدار داد و آن را اقدامی مجرمانه و ممنوع اعلام کرد.
وی تاکید کرد: در زمان پیش فروش آپارتمان باید سند رسمی در دفترخانه تنظیم شود.
صادقی در عین حال اظهار کرد که اگر ملک تکمیل و آماده باشد و خرید و فروش آن مصداق پیش‌فروش نباشد در این زمینه مشکل قانونی وجود ندارد.

** رابطه طلاق و حضور در فضای مجازی
بخش دیگری از نشست خبری به موضوع طلاق اختصاص یافت که صادقی درباره آن گفت: بین افزایش طلاق و حضور مدیریت نشده در فضای مجازی رابطه معناداری وجود دارد.
او همچنین گفت که طلاق عاطفی از طلاق رسمی در کشور بیشتر شده است.
به اعتقاد صادقی فراگیر نشدن مهارت های اساسی زندگی، نداشتن مهارت های حل تعارض و حل مسئله، پایین بودن آستانه تحمل، دخالت های غیرکارشناسی اطرافیان و عدم اقدام به موقع برای حل موضوعات خرد و کم اهمیت ممکن است چالشی را ایجاد کند که نتیجه آن به طلاق بینجامد.

** ریش سفیدان وارد شوند
صادقی در ادامه تاکید کرد که در دعواهای خانوادگی و زناشویی فقط اخلاق تمام کننده است و نه قانون.
او از رسانه‌ها خواست که فرهنگ مدارا و گذشت و مقابله با خشونت را ترویج کنند.
صادقی گفت: میزان ورودی پرونده‌های قضایی بیشتر از انتظار مسئولان است و با مهربانی و گذشت مردم استان نیز همخوان نیست.
صادقی از همه شهروندان خواست که موضوعات کم اهمیت را به دادگاه نکشانند تا دستگاه قضایی استان توان و فرصت کافی برای رسیدگی به موضوعات مهم را داشته باشد.
او همچنین از بزرگان فامیل و ریش‌سفیدان خواست که نقش خود را در تلطیف عواطف، افزایش صمیمیت و کاهش کدورت بین خانواده‌ها ایفا کنند.

** واکنش سخت یا مسامحه؟
آنچنان که دادستانی کرمانشاه عنوان کرد: واکنش های کیفری دستگاه قضایی نسبت به افراد سابقه دار و جرم های خشن و بزرگ با شدت عمل و عدم استفاده از تخفیف صورت می‌گیرد اما درباره مرتکبین جرایم خرد و بدون سابقه(مجرم اتفاقی) مبتنی بر رافت اسلامی، مسامحه و استفاده از ظرفیت مجازات‌های جایگزین صورت می‌گیرد طوری که استان کرمانشاه بیشترین استفاده از ظرفیت مجازات‌های جایگزین را داشته است.
صادقی در دفاع از مجازات‌های جایگزین استدلال کرد که هزینه نگهداری هر زندانی در ماه حدود شش میلیون ریال است در حالی که می توانیم او را به کاری وادار کنیم که خدمت به منافع عمومی است.
در بخش دیگری از این نشست خبری پرونده درگیری در بیمارستان طالقانی و کوچه کفش کرمانشاه مطرح شد که صادقی درباره آنها گفت: همه متهمان این دو پرونده دستگیر شده و در انتظار محاکمه هستند و با توجه به ابعاد وقوع جرم ما از دادگاه تقاضا کردیم علاوه بر مجازات اصلی یک مجازات تکمیلی هم برای متهمان در نظر گرفته شود.

** کارچاق کن‌ها را معرفی کنید
در ادامه نشست پای کارچاق کن ها و دلال ها هم به میان آمد که دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه درباره آنها توصیه کرد: مردم می توانند افرادی را که مدعی نفوذ در دستگاه قضایی هستند و وعده غیرقانونی می‌دهند، به عنوان مجرم از طریق تلفن گویای ۱۵۸۰ یا مراجعه به حفاظت اطلاعات دادگستری معرفی کنند.
به گفته او، یک گروه ویژه برای پیگیری این موضوع تعیین شده است.
هشدار درباره قاچاق کالا نیز به صورت گذرا مورد توجه دادستان کرمانشاه قرار گرفت و او در این باره تاکید کرد: تحقق اقتصاد مقاومتی در گرو تقویت تولید داخلی و نهادینه شدن فرهنگ مصرف است که لازمه آن نهادینه شدن فرهنگ مصرف و افزایش استاندارد کیفی و کاهش قیمت کالا است.
صادقی با تأکید بر اینکه اهتمام دستگاه قضایی بر این است که هیچ کسی در هر مقام و جایگاهی احساس نکند در حاشیه امن است، افزود: رضایت عمومی از عملکرد دستگاه قضا به دلیل ماموریت ذاتی آن هیچ وقت امکان‌پذیر نیست زیرا همواره یک طرف دعوا راضی نمی‌شود.
به گفته او، در شرایط عادی دست کم نیمی از مراجعه‌کنندگان به دستگاه قضایی از نتیجه حکم راضی نیستند البته برخی اوقات حتی ۵۰ درصد دیگر نیز به علت داشتن ادعای حق بودن صد درصدی یا طولانی شدن روند دادرسی ممکن است رضایت کامل را نداشته باشند با این حال تلاش ما این است که استانداردهای کیفی را در رسیدگی به پرونده‌ها رعایت کنیم.
صادقی بر حفظ کرامت انسانی مراجعین توسط ضابطان تاکید کرد و گفت: جلب و دستگیری متهمین، توقیف وسایل نقلیه و اماکن عمومی نیازمند ارائه حکم قضایی است.

** رابطه نوع پوشش بانوان و مزاحمت کلامی
دادستان کرمانشاه همچنین به شیوع مزاحمت کلامی نسبت به بانوان در جامعه اشاره کرد و گفت: نجابت، حیا و ترس از برچسب زنی های نابخردانه عرفی، زنان را در موضع سکوت و انفعال نسبت به مزاحمت های کلامی نگه داشته که این موضوع سبب تجری بزهکاران شده است.
صادقی مزاحمت های کلامی را مانعی جدی بر سر فعالیت های اجتماعی زنان دانست و گفت: نوع پوشش زنان جامعه با شدت و فراوانی این قبیل رفتارهای نابهنجار نسبت به بانوان بی ارتباط نیست.
او در پایان بر لزوم پاکسازی سطح شهر کرمانشاه از متکدیان تأکید کرد و گفت: بهزیستی و شهرداری ملزم به پاکسازی سطح شهر از متکدیان سپس غربالگری و ساماندهی آنان هستند.
صادقی همچنین به همه کرمانشاهی ها توصیه کرد که مواظب باشند متکدیان حرفه‌ای از عواطف پاک آنان سوء استفاده و زمینه رونق کسب و کار خود را فراهم نکنند.

ایرنا

ارسال دیدگاه

خبرنگار ریژاونیوز باشید
قطع شمار ریژاو
نشریه آنلاین زنان ریژاو
جذب تبلیغات
تیتر نیوز
کمک به  برنامه جهانی غذا