امروز : چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۵
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۸/۱۹ - ۹:۳۲ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

نگاهی به نامگذاری خیابان ها و کوچه های شهر ریژاو

به تازگی در سطح شهر، شهروندان شاهد نصب تابلوهایی با اسامی مختلفی بودند که یک شبه در نقاط گوناگون نصب شده است. این نام گذاری ها برای دسترسی راحت تر و نظام مند نمودن شهر بسیار به موقع بوده و جزو یکی از مسائل مهم شهرهای تازه تأسیس است. اما ظاهراً در شهر ریژاو عقلانیت […]

843564
به تازگی در سطح شهر، شهروندان شاهد نصب تابلوهایی با اسامی مختلفی بودند که یک شبه در نقاط گوناگون نصب شده است.
این نام گذاری ها برای دسترسی راحت تر و نظام مند نمودن شهر بسیار به موقع بوده و جزو یکی از مسائل مهم شهرهای تازه تأسیس است.
اما ظاهراً در شهر ریژاو عقلانیت پایداری در پس پشت انتخاب این اسامی وجود نداشته است و شهروندان از فلسفه ی انتخاب برخی از این نام ها در تعجب هستند.
برخی از اسامی با اعتراض بجای شهروندان فوری تغییر کرد و این تغییر زودهنگام را نمی توان به عنوان احترام به حقوق شهروندان تلقی کرد بلکه نشان از عدم بررسی های کافی برای انتخاب اسامی توسط مسئولین منطقه دارد.

 

اسامی ای که انتخاب می شوند باید با فرهنگ و عرف منطقه کاملاً سازگار بوده و غنای فرهنگی شهر ریژاو را نمایان کنند.
هر چند برخی اسامی از جمله اسامی شهدای گرانقدر منطقه بسیار بجا بوده و مورد رضایت کلیه ی شهروندان است اما انتخاب اسامی ای مانند “انار” چه فلسفه ای را می تواند در خود بگنجاند جای سوال دارد.
در جایی دیگر به جای پاسداشت عالم گرانقدر شهر ریژاو حاج فرج صفری و انتخاب یکی از اماکن مهم شهری یا خیابان های اصلی به نام ایشان، با بی مهری و بی ادبی تمام، کوچه ای متشکل از دو خانوار را به نام “صفری” درج نموده اند.

 

جای بسی تأمل دارد که امور شهری در چگونه جلساتی بررسی می شود که عموم شهروندان تاکنون حتی یک مورد را شاهد نبوده اند و مستقیماً از مشارکت در این امور محروم شده اند. همانگونه که شاهد هستید در اکثر شهرهای کشورمان به عنوان یک حق شهروندی، شهروندان حق اظهار نظر و مشارکت در امور شهری را دارند و در جلسات علنی شورای شهر و نشست های هم اندیشی مسئولین با شهروندان، نظرات خود را مطرح می کنند. با این حال در طی چهار سال گذشته در ریژاو متاسفانه چنین حقی وجود نداشته است.

 

 

Share
دیدگاه بینندگان
 • سعداله گل مرادی

  تاریخ : ۲۰ - آبان - ۱۳۹۵

  سلام و عرض ادب
  بسیار عالی
  خصوصا تذکر در مورد نام گذاری به نام امام جمعه فقید


  پاسخ دادن

ارسال دیدگاه

خبرنگار ریژاونیوز باشید
قطع شمار ریژاو
نشریه آنلاین زنان ریژاو
جذب تبلیغات
تیتر نیوز
کمک به برنامه جهانی غذا