امروز : دوشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۴
تاریخ : ۱۳۹۴/۰۸/۱۸ - ۱۴:۲۵ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

گزارش انجمن کوهنوردان زاگرس ایلام از ورودی دره اژدها تا آبشار ریژاو

آبشار ریژاو در موقعیت جغرافیایی E455803 N342828 در استان کرمانشاه قرار دارد. آبشار ریژاو در نزدیکی روستای شالان و ۹ کیلومتری سرپل ذهاب در استان کرمانشاه واقع است. این آبشار از فراز صخره ای بسیار عظیم به پایین سرازیر می‌شود. در نزدیکی آبشار ریژاو، ویرانه‌های قصر یزدگرد قرار دارد که قدمت آن به دوران ساسانی […]

آبشار ریژاو در موقعیت جغرافیایی E455803 N342828 در استان کرمانشاه قرار دارد. آبشار ریژاو در نزدیکی روستای شالان و ۹ کیلومتری سرپل ذهاب در استان کرمانشاه واقع است. این آبشار از فراز صخره ای بسیار عظیم به پایین سرازیر می‌شود. در نزدیکی آبشار ریژاو، ویرانه‌های قصر یزدگرد قرار دارد که قدمت آن به دوران ساسانی می‏‌رسد. از جمله جاذبه های این آبشار، فرود کوهنوردان از بالای صخره و ارتفاعات آبشار به پایین است. به طوری که هر سال تعداد زیادی کوهنورد به منطقه زیبا سفر می‌کنند. آبشار بلند و زیبای ریژاو، که از دل کوه ها و صخره‌های اطراف سرازیر می‌شود، در زمره جاذبه‌های بسیار کم نظیر روستا قرار دارد. آبشار ریژاو در چهارمین همایش شورای سیاست‌گذاری ثبت آثار ملی کشور در لیست میراث طبیعی کشور قرار گرفت.
برای دیدن این آبشار از دو مسیر میتوان استفاده نمود. مسیری که به پای آبشار منتهی میگردد از شمال شهر سر پل ذهاب به سمت روستای پیران رفته و با دور زدن این روستا به پارکینگی در شرق آن ختم میشود. از این نقطه تا پای آبشار هم مسافتی در حدود ۱۵۰۰ متر را باید با پای پیاده طی کرد که در حال حاضر حدود دو سوم از آن به صورت سنگفرش مناسبی بهسازی شده است. مسیر دیگر از منطقه ریژاو گذشته و در کنار روستای ژالگه به بالای صخره های مشرف بر آبشار ختم میشود. موقعیت مکانی این نقطه به گونه ایست که منظره و نمایی بسیار زیبا از آبشار را از روبروی آن به نمایش میگذارد و ابهتی خاص دارد. نکته جالب آن است که برای رفتن از بالا به پایین آبشار که فاصله مستقیم آن حدود ۲۰۰ متر است، باید حدود ۴۵ کیلومتر ماشین سواری کنید.

پایین آبشار ریژاو، روستای پیران قرار گرفته است که سرسبزی آن از آب این آبشار که از منطقه ریژاو می آید منشأ می گیرد. باغ های انجیر، زردآلو و انار دردره قرار گرفته رد آب بر دیواره های بلند ریجاب دیده می شود. برای رفتن به ریژاو، از کرمانشاه به سمت اسلام آباد غرب و کرند غرب حرکت کرده، و پس از عبور از سرخه دیزه، در ۱۸ کیلومتری سرپل ذهاب، سه راهی ریژاو کاملا مشخص خواهد بود.

 

برگرفته از وبلاگ انجمن کوهنوردان ایلام

Share
ارسال دیدگاه

خبرنگار ریژاونیوز باشید
قطع شمار ریژاو
نشریه آنلاین زنان ریژاو
جذب تبلیغات
تیتر نیوز
کمک به  برنامه جهانی غذا