امروز : جمعه ۲۸ آذر ۱۳۹۳
تاریخ : ۱۳۹۳/۰۹/۲۸ - ۱۷:۳۱ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

گفتگویی با سازنده فیلم نوای درخت مقدس

نامش لقمان قاسمی است از کوردهای دیار دالاهو و ریژاو، جایی کە چندین زیارتگاه مقدس و مهم یارسانی منجملە زیارتگاه بابایادگار قرار دارد. اهل ریجاب است و جوانی پر تلاش و جویای نام  که تنها ۳۶ بهار از عمر خویش را پشت سر نهادە است. حال زندگینامه اش را از زبان خودش بشونیم! من لقمان […]

نامش لقمان قاسمی است از کوردهای دیار دالاهو و ریژاو، جایی کە چندین زیارتگاه مقدس و مهم یارسانی منجملە زیارتگاه بابایادگار قرار دارد.
اهل ریجاب است و جوانی پر تلاش و جویای نام  که تنها ۳۶ بهار از عمر خویش را پشت سر نهادە است.
حال زندگینامه اش را از زبان خودش بشونیم!

من لقمان قاسمی متولد ١٣۵٧ شهرستان سرپل ذهاب روستای ریژاو هستم. از دوران کودکی کلاس چهارم ابتدائی کار هنری را شروع کردم.

558249_600926366629885_313934735_n

حدودا هشت سال در سرپلذهاب کار نمایش در گروه میلاد انجام دادم. دوره فیلمسازی را سال ١٣٧٨ از انجمن سینمای جوانان کرمانشاه به پایان رساندم و چندین فیلم کوتاه ساختم.

دوره آکادمیک را با فوق دیپلم بازیگری، لیسانس نمایش و فوق لیسانس ادبیات نمایش را در دانشگاه آزاد بوشهر گذراندم و اگر خدا بخواهد برای گذراندن دوره دکترا عازم کشور دانمارک هستم.

فیلمنامه ” نوای درخت مقدس” از دوران کودکی در ذهنم شکل گرفته بود. زندگی در جوار مردم یارستان و رسوم آنها باعث و بانی شکل گرفتن این فیلمنامه و در نهایت ساخت آن شد.

دو عنصر دینی مردم یارستان تنبور و نذری(نواله) همیشه برای من جالب بود.
نواله و نذری یارسان از نظر مردم اطرافم (مسلمانان) حرام بود و موسیقی نیز جایگاه مناسبی نداشت.
چه باید میکردم !؟ من که از جنس مردم یارسان نبودم ، اما علاقه ای شدید نسبت به این مردم خونگرم ، متین و آرام در وجودم ریشه دوانده بود !

سالهای سال با این مردمان ، نشست و برخاست داشتم ، با هم همسایه و برادر بودیم ، به غیر از خوبی ، مهر و محبت و مهمان نوازی حرکتی ناثواب از ایشان ندیده بودم !
به نشان سپاس و قدر دانی از این همسایگان مهربان ، من باید کاری میکردم ، باید دینم را به آنها ادا میکردم ، همین احساس باعث ساخته شدن همین فیلم شد !

این دقدقه ذهنی ام تا سال ١٣٨۵ ادامه داشت و دَینی را بر گردنم می دانستم که بلاخره تصمیم گرفتم این دو عنصر مهم را در فیلمی بنام «نوای درخت مقدس» در هم آمیزم و نهایتا فیلم را به کمک دوستان یارستانیم ساختم.

فیلمنامه را برای ساخت آماده کردم و می بایستی مجوز ساخت بگیرم. اما در این مسیر  دو مشکل داشتم.
اول اینکه ارشاد اسلامی مجوز ساخت نمی داد و دوم بعضی از دوستان و بزرگواران بارستانی ساخت فیلم را جایز نمی دانستند، چون معتقد بودند که در دین آنها تبلیغ ممنوع و جایز نیست.
بلاخره تصمیم به ساخت فیلم بدون مجوز گرفتم و به کمک استاد سید جلیل حیدری که در روند فیلم خیلی به من لطف داشتند و مشاور مذهبی فیلم نیز بودند ، فیلم را ساختم هر چند با مشکلاتی هم روبرو شدیم.

متولی زیارتگاه بابایادگار اجازه فیلمبرداری را از داخل بارگاه بابایادگار نداد.
در راه برگشتن از زیارتگاه بابایادگار در دالاهو  با نیروی انتظامی روبرو شدیم و آنها کل گروه ما را دستگیر کردند.
رئیس نیروی انتظامی ریژاو دلیل دستگیری را ١٧ گزارش متعدد مردم روستای زرده عنوان کرد.
بلاخره بعد از نشان دادن مجوز فیلم قبلیم آزاد شدیم و فیلم را به اتمام رساندیم.

بعد از پایان تدوین، فیلم را برای چند نَفَر نمایش دادم که با مخالفت آنها مواجه شد و آنها اعتقاد داشتند که من نباید دعای نیاز را ضبط می کردم و غیره.
آنان برای پخش فیلم من را تهدید کردند. تصمیم گرفتم قبل از پخش و اکران،  فیلم را به آقا سید نصرالدین حیدری رهبر یارسان نشان بدهم و تاییدیه ایشان را بگیرم.
اما فیلمم مجوز وزارت ارشاد نداشت و نتوانستم این کار را بکنم. با چندین بزرگوار یارستانی دیگر در مورد فیلم مشاورت کردم آنها ایرادی نگرفتند.

سپس فیلم را بعد از شرکت در چند فستیوال خارجی، تصمیم به پخش آن در سایت یوتیوب گرفتم.
فیلم را با هزینه شخصی ساختم و از این فیلم سرمایه ای مادی نصیبم نشد. اما دل بعضی ها را خوشحال و دَینی که بر گردنم احساس می کردم را ادا کردم  که این مهم، بزرگترین سرمایه برای من بود.
امیدوارم فیلمسازان دیگر به این مقوله مهم بپردازند و مردم هم یاور و همراه آنها باشند.

برگرفته از: یاری یارسان

Share
ارسال دیدگاه

خبرنگار ریژاونیوز باشید
قطع شمار ریژاو
نشریه آنلاین زنان ریژاو
جذب تبلیغات
تیتر نیوز
کمک به  برنامه جهانی غذا