امروز : یکشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۵
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۸/۳۰ - ۱۸:۴۱ نسخه چاپی ذخیره فایل ارسال به دوستان

یک ژنرال ضد ایرانی گزینه ترامپ برای وزارت دفاع شد/ میت رامنی از چهره‌های اصلی برای وزارت خارجه است

ترامپ در نظر دارد فردی را به سمت وزیر دفاع خود انتخاب کند که می‌گویند اوباما نتوانسته مواضع افراطی وی در برابر ایران را تحمل کند و خانه‌نشینش کرده است.

یک روز از پس از ملاقات با ژنرال بازنشسته «جیمز متیس»، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا گفت که وی گزینه نهایی برای تصدی پست وزارت دفاع در دولتش خواهد بود.

ترامپ شب گذشته در زمین گلف خود در نیوجرسی با متیس دیدار کرد. مشاوران ترامپ پس از این دیدار عنوان کردند رئیس جمهور منتخب آمریکا به شدت تحت تاثیر سوابق کاری متیس قرار گرفته و تقریباً در مورد حضور او در راس وزارت دفاع به جمع‌بندی نهایی رسیده است.

شبکه خبری سی‌ان‌ان نیز می‌گوید متیس از منتقدان سرسخت توافق هسته ای با ایران بود.

وال استریت ژورنال ژنرال جیمز متیس را از منتقدان قدیمی ایران و تهدید بودن این کشور برای آمریکا معرفی کرده است.

متیس سابقه ۴۴ سال خدمت در ارتش آمریکا را دارد و در جنگ افغانستان و عراق به عنوان فرمانده حضور داشته است. وی یکی از فرماندهان اصلی آمریکا در حمله نظامی به عراق بود و به دلیل عملکردی که در نبرد خونین فلوجه در فروردین ۱۳۸۳ از خود نشان داد، در ارتش آمریکا به «سگ دیوانه» معروف شد.

وی در دولت اوباما ریاست ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا را بر عهده داشت که یکی از وظایف او در این مقام، نظارت بر عملیات‌های نظامی آمریکا در خاورمیانه بود؛ اما رویکرد ضد ایرانی او باعث شد اوباما به دلیل حساسیت‌هایی که در جریان مذاکرات هسته‌ای ایران وجود داشت، او را از این سمت برکنار کند. 

در واقع جیمز متیس از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ به عنوان یازدهمین فرمانده قرارگاه مرکزی ارتش آمریکا به کشورش خدمت کرد ولی در سال ۲۰۱۳ به ناگاه پس از ۴۴ سال، رخت نظام را از تن بیرون کرد و بازنشست شد. نشریه فارن‌پالیسی همان روزها نوشته بود که ژنرال متیس در سال 2013 به خاطر داشتن دیدگاه افراطی و تندورانه در خصوص نحوه مقابله با ایران، از سوی «باراک اوباما» به بازنشستگی پیش از موعد مجبور شده بوده است.

ژنرال متیس در سال ۲۰۰۵ در سخنرانی خود در جمع افسران ارتش در سن‌دیگو گفت «شلیک کردن به برخی انسانها برای او تفریح محسوب می‌شود»و با این اظهارنظر به تیتر اول رسانه‌های آمریکا و جهان تبدیل شد.

گفتنی است روز یکشنبه ۳۰ آبان، مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور منتخب و رئیس کمیته انتقال قدرت، در گفت‌وگو با شبکه خبری فاکس تأیید کرد که میت رامنی، فرماندار پیشین ماساچوست و رقیب جمهوری‌خواه باراک اوباما در انتخابات سال ۲۰۱۲، از گزینه‌های جدی برای پست وزارت خارجه است.

او البته در این گفت‌وگو یادآوری کرد که چهره‌های دیگری هم برای این پست مورد بررسی هستند، گرچه به نام این افراد اشاره‌ای نکرد.

ترامپ در نظر دارد فردی را به سمت وزیر دفاع خود انتخاب کند که می‌گویند اوباما نتوانسته مواضع افراطی وی در برابر ایران را تحمل کند و خانه‌نشینش کرده است. یک روز از پس از ملاقات با ژنرال بازنشسته «جیمز متیس»، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا گفت که وی گزینه نهایی برای تصدی پست وزارت دفاع در دولتش خواهد بود. ترامپ شب گذشته در زمین گلف خود در نیوجرسی با متیس دیدار کرد. مشاوران ترامپ پس از این دیدار عنوان کردند رئیس جمهور منتخب آمریکا به شدت تحت تاثیر سوابق کاری متیس قرار گرفته و تقریباً در مورد حضور او در راس وزارت دفاع به جمع‌بندی نهایی رسیده است. شبکه خبری سی‌ان‌ان نیز می‌گوید متیس از منتقدان سرسخت توافق هسته ای با ایران بود. وال استریت ژورنال ژنرال جیمز متیس را از منتقدان قدیمی ایران و تهدید بودن این کشور برای آمریکا معرفی کرده است. متیس سابقه 44 سال خدمت در ارتش آمریکا را دارد و در جنگ افغانستان و عراق به عنوان فرمانده حضور داشته است. وی یکی از فرماندهان اصلی آمریکا در حمله نظامی به عراق بود و به دلیل عملکردی که در نبرد خونین فلوجه در فروردین 1383 از خود نشان داد، در ارتش آمریکا به «سگ دیوانه» معروف شد. وی در دولت اوباما ریاست ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا را بر عهده داشت که یکی از وظایف او در این مقام، نظارت بر عملیات‌های نظامی آمریکا در خاورمیانه بود؛ اما رویکرد ضد ایرانی او باعث شد اوباما به دلیل حساسیت‌هایی که در جریان مذاکرات هسته‌ای ایران وجود داشت، او را از این سمت برکنار کند.  در واقع جیمز متیس از سال 2010 تا 2013 به عنوان یازدهمین فرمانده قرارگاه مرکزی ارتش آمریکا به کشورش خدمت کرد ولی در سال 2013 به ناگاه پس از 44 سال، رخت نظام را از تن بیرون کرد و بازنشست شد. نشریه فارن‌پالیسی همان روزها نوشته بود که ژنرال متیس در سال 2013 به خاطر داشتن دیدگاه افراطی و تندورانه در خصوص نحوه مقابله با ایران، از سوی «باراک اوباما» به بازنشستگی پیش از موعد مجبور شده بوده است. ژنرال متیس در سال 2005 در سخنرانی خود در جمع افسران ارتش در سن‌دیگو گفت «شلیک کردن به برخی انسانها برای او تفریح محسوب می‌شود»و با این اظهارنظر به تیتر اول رسانه‌های آمریکا و جهان تبدیل شد. گفتنی است روز یکشنبه ۳۰ آبان، مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور منتخب و رئیس کمیته انتقال قدرت، در گفت‌وگو با شبکه خبری فاکس تأیید کرد که میت رامنی، فرماندار پیشین ماساچوست و رقیب جمهوری‌خواه باراک اوباما در انتخابات سال ۲۰۱۲، از گزینه‌های جدی برای پست وزارت خارجه است. او البته در این گفت‌وگو یادآوری کرد که چهره‌های دیگری هم برای این پست مورد بررسی هستند، گرچه به نام این افراد اشاره‌ای نکرد.

دیدگاه بسته شده است.

خبرنگار ریژاونیوز باشید
قطع شمار ریژاو
نشریه آنلاین زنان ریژاو
جذب تبلیغات
تیتر نیوز
کمک به  برنامه جهانی غذا